Zmiana wielkości felg a właściwości jezdne

Zmiana wielkości felg a właściwości jezdne

W niniejszym artykule pragniemy zetrzeć się ze stereotypem który mówi iż większe koła to niższe zużycie paliwa. Czy wobec tego można zastosować opony o wyższym profilu, aby obniżyć obroty silnika i tym samym zmniejszyć zużycie paliwa? Na te i wiele innych nurtujących pytań przeczytacie w dalszej części artykułu.

Na początek najważniejsze objaśnienie całej sytuacji. Zmiana rozmiaru kół nie zawsze będzie przekładać się nam na mniejsze zużycie paliwa. Rozmiar opon które dobieramy do naszego samochodu powinien być optymalny i taką samą zasadę stosuje producent. Niekoniecznie zmniejszenie felgi a zwiększenie średnicy zewnętrznej opon w konkretnym przypadku zmniejszy zużycie paliwa. Przed zastosowaniem tego rozwiązania należy na początku sprawdzić, czy większe koła nie będą kolidowały z elementami podwozia przy ich skręcie oraz przy maksymalnym ugięciu zawieszenia. Nasze Polskie prawo na obecną chwilę nie ma uregulowań prawnych na ten temat, ale np. u naszego niemieckiego sąsiada, samochód nie może jeździć na oponach o rozmiarze innym niż ten wpisany w dowód rejestracyjny

Naprzeciw tym zasadą wielu właścicieli samochodów zwiększa szerokość opon i średnicę felg. Trend ten stał się popularny z powodu zwiększonej własności trakcyjnej, oraz walorom estetycznym samochodu. W tej kwestii producenci samochodów również nie obojętni i także stosują ten zabieg. Kilka lat temu przeciętna felga w nowym aucie miała rozmiar 14 cali. Dziś hale fabryczne opuszczają pojazdy na felgach statystycznie o dwa cale większe.

 

felhiii

Mimo niezaprzeczalnych walorów estetycznych, jak już wcześniej wspominałem – zmiany przynoszą ze sobą też pewne konsekwencje. Istotne informacje o zalecanych rozmiarach opon wraz z ich ciśnieniem znajdziemy w okolicach wlewu lub progu drzwi samochodu. Według producenta dopuszczalna zmiana średnicy zewnętrznej opon nie powinna być większa niż 2%. Zmiana takiej wielkości nie wpływa negatywnie na system stabilizacji toru jazdy, ABS itp. Idąc dalej tą myślą, możemy wywnioskować że chcąc zainstalować felgi o większej średnicy musimy zmniejszyć profil opon. Trzeba także wziąć pod uwagę, że stosowanie homologowanych rozmiarów kół to jedyna gwarancja zachowania parametrów trakcyjnych!

W i zalety zmiany średnicy kół?

Zalety

•Większa przyczepność to niewątpliwie plus tego rozwiązania, jednak jej poziom zależy od zakresu zmian jakie wprowadzimy. Zwiększenie szerokości koła skróci drogę hamowania na suchej nawierzchni, jednak zły dobór bieżnika może doprowadzić do powstania tzw, akwaplantacji.

•Niewątpliwie większa felga i mniejszy profil wpływa pozytywnie na zachowanie auta w zakręcie zwiększając kontrolę nad pojazdem. Zwiększa się również dopuszczalną prędkość bezpiecznego pokonywania łuków drogi.

•Większa średnica felg wpływa pozytywnie na aspekty wizualne o których nie możemy zapomnieć.

•Poprawia efektywności układu hamulcowego, które spowodowane są większymi możliwościami montażu dużych tarcz hamulcowych oraz zacisków o większej ilości tłoczków.

Wady

•Zakup nowego kompletu felg i opon to na pewno spory wydatek dla większości kierowców, szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę, że felgi im są większe, tym ich cena również wzrasta.

•Szerokie opony przyczyniają się do zwiększenia oporów toczenia i tym samym wzrostu spalania paliwa. Dodatkowo zmniejsza się również przyśpieszenie samochodu.

• Opony o niższym profilu statystycznie przyczyniają się do zwiększonego ryzyka uszkodzenia felg samochodowych np. podczas wpadnięcia w dziurę czy najechania na próg zwalniający z dużą prędkością.

•Odczuwalnym symptomem zmiany opon na te z niższym profilem jest na pewno mniejszy komfort podczas jazdy zarówno ten odczuwalny na skórze jak i przez nasze uszy. Wszystko ze względu na sztywniejszy bok opony niskoprofilowanej oraz zwiększony ciężar spowodowany szerokością opony.

• Większa szerokość oraz sztywne boki opony utrudnia pokonywanie kolein i wysokich progów.
• Tak jak już wcześniej wspominałem opona o niższym profilu posiada obniżoną odporność na aquaplaning. Szeroka i niska opona posiada większą powierzchnie kontaktu, wraz z nią zwiększa się również ilość wody, która bieżnik musi wypchnąć.
• Szerokie opony charakteryzują się dłuższą drogą hamowania na zaśmieconej lub drodze.
Zmniejszanie rozmiarów felg

Ze zmniejszeniem rozmiarów felg mamy najczęściej do czynienia w przypadku zbliżającej się zimy i wymiany opon na zimowe. Zasady w tym przypadku są identyczne jak w momencie zwiększania średnicy felg. Trzeba również sprawdzić, czy rozmiar tarcz i zacisków pozwala na montaż mniejszej felgi.

Montaż felg o mniejszej średnicy daje możliwość skorzystania z opon węższych i o wyższym profilu. Jest to skuteczne rozwiązanie w przypadku opon zimowych. Zmiana ta jest niewątpliwie ogromnym zyskiem dla naszej kieszeni gdyż opony o mniejszej średnicy są adekwatnie do nich tańsze.

Zobacz również

Zostaw komentarz