Źle dobrane felgi – konsekwencje

Nieumiejętny dobór felg do naszego samochodu może pociągnąć za sobą liczne konsekwencje. Koła samochodowe to jedyny element pojazdu, który ma bezpośredni kontakt z drogą, dlatego niezwykle istotny jest dobór właściwych felg.

Kupując felgi aluminiowe powinniśmy wziąć pod uwagę szereg różnych czynników. Większość kierowców przed zmianą felg zwraca uwagę jedynie na ich średnicę oraz rozstaw otworów montażowych. Pozostałe czynniki jak choćby szerokość wyrażoną w calach, średnicę osadzenia felgi na piaście, a także osadzenie zwane również jako ET lub offset są równie ważne. Każda felga ma określoną nośność przez co powinno się ją indywidualnie dostosowywać do każdego pojazdu.

Nieodpowiedni dobór felgi może doprowadzić do różnego rodzaju usterek. Najczęstsze z nich to ocieranie opony o elementy karoserii. Nie musi ono występować tylko i wyłącznie na prostej drodze. Niekiedy ocieranie pojawia się przy wchodzeniu w zakręty lub przy znacznym obciążeniu pojazdu. Takie objawy powinny nam szybko dać do zrozumienia, że kupiliśmy najprawdopodobniej za duże felgi. Ocieranie opony jest niezwykle niebezpieczne, gdyż sprawia, że guma się ściera co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Źle dobrana felga może również uniemożliwić jej poprawne osadzenie w piaście. Objawia się to wibracjami, które znacznie obniżają komfort podróżowania. Pamiętajmy także o właściwym umocowaniu felg. W celu przykręcenia ich do samochodu powinniśmy używać tylko i wyłącznie dedykowanych śrub i nakrętek, które powinniśmy dostać w zestawie wraz z felgami. Śruby pochodzące z innych modeli mogą mieć inne gwintowanie, co może doprowadzić do ich odkręcenia w okresie eksploatacyjnym.

Zobacz również

Zostaw komentarz