Zdejmowanie opony z felgi – praktyczny poradnik

Zdejmowanie opony z felgi – praktyczny poradnik

Czasy, kiedy ludzie samodzielnie naprawiali uszkodzone opony dawno odeszły do lamusa. W dzisiejszych czasach pełno jest zakładów wulkanizacyjnych, które świadczą kompleksowe usługi szybko, tanio i pewnie.

Często jednak złośliwość rzeczy martwych może dać o sobie znać, i zdarzy się tak, że złapiemy gumę w kołach na jednej osi, albo w krótkim odstępie czasu dwukrotnie. Gdyby tak się stało, powinniśmy jedno z kół zastąpić zapasowym, natomiast do drugiego włożyć dętkę, aby dojechać do najbliższego wulkanizatora. W tym celu zsuwamy poza obrzeże felgi jedną ze stron opony, a następnie usuwamy wentyl felgi, bowiem tenże zastąpi wentyl połączony na stałe z dętką.

Aby wykonać tą operację, będziemy potrzebowali jedną parę łyżek do opon. Jest to szczególnie ważny element, bo gdybyśmy chcieli zrobić to wkrętakami bądź podobnymi przedmiotami, moglibyśmy uszkodzić obrzeże bezdętkowej opony.

Należy pamiętać, że zwykle opony są bardzo dobrze przyklejone do felgi, i żadne zabiegi typu skakanie czy ciągnięcie nie pozwoli nam na uzyskanie danego efektu. Powinniśmy się natomiast posłużyć pewnym fortelem. Otóż, podnośnik do auta wsuwamy w odpowiednie miejsce, i skręcamy go w taki sposób, aby jego stopa znalazła się nad powierzchnią drogi nieco wyżej, niż wynosi szerokość uszkodzonej opony. Następnie podsuwamy koło pod stopę podnośnika i opuszczamy ją na oponę jak najbliżej krawędzi felgi.

Następnie będziemy postępować tak samo, jak przy podnoszeniu samochodu. Z czasem powinniśmy doprowadzić do tego, że obciążona stopa podnośnika w pewnym momencie zepchnie krawędź opony do szerszej części felgi. Często czynność tę należy wykonywać parokrotnie zmieniając miejsca na obrzeżach opony, kiedy mamy problemy z odklejeniem jej za pierwszym razem.

Ostatnim krokiem będzie wyciągnięcie koła spod auta i wyłuskanie krawędzi opony poza krawędź felgi korzystając z łyżek do opon. Następnie wkładamy dętki do opony, wsuwamy wentyl w adekwatną dziurę w feldze, wkładamy krawędzie opony po raz kolejny i napompowanie koła do odpowiedniego ciśnienia. Powinniśmy pamiętać, że krawędź opony nie może przycisnąć dętki do felgi.

Zobacz również

1 Komentarz

Zostaw komentarz