Wyważanie kół

Wyważanie kół

Podczas wymiany opon, lub felg w samochodzie warto pamiętać, że przy tej czynności trzeba wyważyć koło. A jeśli nie zmieniamy opon lub felgi wyważanie powinno odbywać się co najmniej raz w roku.

Czym zatem jest wyważanie kół? Zgodnie z definicją wyważenie koła polega na równomiernym rozłożeniu mas wokół osi obrotu koła, gdzie środek ciężkości pokrywa się ze środkiem obrotu. Mówiąc prościej: nie występują na kole miejsca o większej lub mniejszej masie.

Koła są wyważane w serwisach samochodowych przy użyciu wyważarki, która określa miejsca, gdzie należy zamontować ciężarek równoważący. Niewyważone koła mogą być bardzo niebezpieczne, gdyż niszczą one zawieszenie i powodują znaczny dyskomfort jazdy naszym samochodem przy prędkościach powyżej 60 km/h. Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do wypadku, którego będziemy sprawcami.

 

wyw

 

Większość serwisów motoryzacyjnych przy usłudze wymiany opon wyważa również koła. Jednak gdy nie zmieniamy opon, lub też dysponujemy dwoma kompletami kół i sami zmieniamy na zimowe lub letnie to i tak trzeba będzie udać się do wulkanizatora.

Koła powinno się bowiem wyważać co ok. 10 tys. km. Aby wyważenie kół zostało wykonane poprawnie, należy je najpierw umyć i usunąć nagromadzone błoto. Warto też przy okazji przeczyścić rand felgi, czyli jej krawędź, do której przylega opona. Niewyważone koła prowadzą m.in. do przyspieszonego zużycia opon, zawieszenia, układu kierowniczego i łożysk, przez co koszt naprawy wyniesie o wiele więcej, niżeli koszt wywarzania,

Zobacz również

Zostaw komentarz