Wymiana tarcz hamulcowych

Wymiana tarcz hamulcowych

Hamulce samochodowe to część, bez której nie dałoby się obejść w każdym pojeździe. Jednakże często dzieje się tak, że ulegają one usterkom. Na szczęście wymiana tarcz hamulcowych czy klocków to zazwyczaj mało skomplikowana czynność, więc praktycznie każdy, kto ma podstawowe pojecie o mechanice samochodowej jest w stanie ją wykonać. Wystarczy przy tym skromny zestaw podstawowych narzędzi.

Wymiana tarcz – krok po kroku

Całą operację trzeba zacząć od ustawienia auta na równym, twardym podłożu. Jeżeli tylne tarcze hamulcowe mają być także wymieniane, ze szczególną starannością trzeba zabezpieczyć samochód przed niezamierzonym przemieszczeniem się, na przykład przy pomocy specjalnych klinów do kół.

Następnym etapem jest demontaż kołpaku maskującego oraz poluzowanie śrub. Potem trzeba umieścić lewarek w miejscu, które zostało przewidziane w tym celu przez producenta auta. Kiedy już się uniesie pojazd, należy umieścić pod nim tak zwany “koziołek”. Następnie pojazd należy opuścić na podstawkę, pozostawiając jednak lewarek.

Kolejnym etapem jest oczywiście ściągnięcie koła. Ukażą się wówczas tarcze oraz zaciski hamulcowe. Jeżeli ma się taką możliwość, należy oczyścić te elementy z wszelkiego brudu, pyłu i luźnej rdzy. Potem przystępuje się do demontażu. Zaczyna się go od zdjęcia sprężyny zabezpieczającej przed nieprawidłowym przemieszczaniem się klocka hamulcowego. Następnie odkręca się prowadnice i podważa zacisk wysuwając go z jarzma.

Po zdemontowaniu zacisku, trzeba go pozostawić w taki sposób, aby nie doszło do uszkodzenia przewodu hamulcowego. Przed zamontowaniem klocków należy cofnąć tłoczek w zacisku.

W większości aut, w celu demontażu tarczy hamulcowej należy wcześniej zdemontować jarzmo zacisku. Gdy się to zrobi, można odkręcić śrubę ustalającą tarczę. Po zdjęciu tarczy trzeba oczyścić piastę z korozji. Można niewielką ilość smaru wysokotemperaturowego położyć na kołnierz osadczy piasty.

Następnym krokiem jest montowanie tarczy oraz klocków hamulcowych w odwrotnej kolejności od tej opisanej wyżej. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku nawiercanych lub nacinanych tarcz ważna jest lewostronność tarczy. Wszyscy producenci informują o tym, która tarcza powinna być zamontowana po konkretnej stronie pojazdu za pomocą naklejki L lub P.

Zespół hamulcowy jest już zamontowany. Dobrze jest zadbać, aby stan zacisków hamulcowych oraz osłon tarcz nie był gorszy niż wygląd nowo założonych elementów. Tylko wtedy efekt estetyczny będzie odpowiedni. Wymianę tarcz hamulcowych osi tylnej przeprowadza się analogicznie.

Zobacz również

Zostaw komentarz