Wymiana koła – praktyczne porady

Wymiana koła w samochodzie jest pozornie łatwą czynnością. Jeżeli będziemy pamiętać o wszystkich wskazówkach to wymienimy koła bez konieczności wizytowania warsztatu samochodowego.

Koła samochodowe wymieniamy najczęściej podczas czynności eksploatacyjnych związanych ze zmianą warunków atmosferycznych (nadejściem zimy lub wiosny). Niekiedy zdarza się, że wymiana koła jest wymuszona złapaniem tzw. „gumy”. W takim przypadku należy zjechać na pobocze bądź parking o płaskim podłożu. W zależności od rodzaju drogi nie zapomnijmy o ustawieniu trójkąta ostrzegawczego. Przednie koła powinny być ustawione na wprost. Warto również zatroszczyć się o odpowiednie zabezpieczenie – najlepiej przed przednim i za tylnym kołem pojazdu ustawić kamień, który spowoduje brak możliwości obsunięcia się samochodu. Nie zapomnijmy o zaciągnięciu hamulca ręcznego.

 

Najpierw zajmijmy się poluzowaniem śrub mocujących koło z piastą. Pamiętajmy, że im dłuższe ramię klucza przeznaczonego do odkręcania, tym łatwiej ta czynność nam przebiegnie. Następnie znajdźmy odpowiednie miejsce, w którym ustawimy lewarek. Niektóre samochody posiadają specjalne miejsce na podstawienie lewarka. W dalszej kolejności staramy się oderwać samochód na wysokość kilku centymetrów, w pełni odkręcamy śruby mocujące, zdejmujemy stare koło i zakładamy nowe. Nie dokręcajmy do końca śrub mocujących, gdyż w pełni skutecznie możemy dokonać tej czynności jedynie wtedy, gdy auto będzie znajdowało się na ziemi. Śruby za każdym razem dokręcajmy na krzyż czyli po dokręceniu jednej, zawsze zabierajmy się za naprzeciwległą. Proces wymiany kół będzie wyglądał identycznie niezależnie od tego czy jest to sezonowa czynność, czy też zmiana jednego koła z powodu złapania „kapcia”.

Zobacz również

Zostaw komentarz