Wymiana kół i opon – co należy o nich wiedzieć oraz jakie są ich rodzaje?

Wymiana kół i opon – co należy o nich wiedzieć oraz jakie są ich rodzaje?

Wymiana opon i kół w aucie to temat dobrze znany każdemu kierowcy. Każdy właściciel auta dobrze zna te dwa momenty w roku, kiedy to stoi w długich kolejkach przed warsztatami samochodowymi aby wymienić opony. Warto jest więc wiedzieć kilka rzeczy, które należy o nich wiedzieć i które pomogą zdecydować, co będzie dla nas najlepsze.

Kiedy wymienić koła samochodowe?


Regułą jest już zasada, że opony zimowe zakłada się wówczas, kiedy temperatura po raz pierwszy spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. To oczywiście jedynie czysta teoria, ponieważ większość kierowców czeka na pierwszy mróz i śnieg.

Na co należy uważać?


Uważać należy na punkty wymiany opon, które powstają sezonowo lub tylko w tym okresie zajmują się oponami i kołami. Koła samochodowe i opony powinny być wymieniane w profesjonalnych warsztatach działających całorocznie. Brak kompetencji może doprowadzić na przykład do nieprawidłowej geometrii zawieszenia w aucie.

Nie zapomnij o wyważeniu kół


To bardzo ważne, aby po każdej zmianie opon, niezależnie czy letnich czy zimowych wyważyć koła. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego i naszych pasażerów.

Wymiana felgi razem z oponą?


Wymiana samej opony bez wymieniania felgi to podwójna strata dla kierowcy. Taka usługa trwa dłużej i kosztuje dużo więcej. Warto więc może zastanowić się nad zakupem dwóch zestawów felg zarówno na lato jak i na zimę. Koszty z pewnością zwrócą się podczas kilku sezonów.

Składowanie opon i kół samochodowych


Opony i felgi powinny być odpowiednio składowane podczas okresu ich nieużytkowania. Aby opony mogły służyć przez kilka sezonów powinno być to suche, ciemne i chłodne miejsce. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich wieszać, ani składować w stosach wyższych niż cztery opony. Takie działania mogą wpływać na uszkodzenie opon.

Jakie są rodzaje opon samochodowych?


Istnieje kilka rodzajów opon, w zależności od kryteriów podziału. Najpopularniejszym podziałem jest oczywiście ten na opony letnie, zimowe i całoroczne. Poza tym wyróżnić możemy również opony szerokie, wzmacniane, niskoprofilowe czy bieżnikowane. Rodzaj opon, jakie wybierzemy zależy od potrzeb kierowcy i przeznaczenia auta.

Wymiana opon to temat bardzo znany użytkownikom samochodów. Nie zawsze jednak wiemy wszystko na ten temat i łatwo możemy paść ofiarą niekompetencji warsztatów samochodowych. Warto więc wybrać się do sprawdzonego miejsca, aby odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto również może zastanowić się nad nowymi rozwiązaniami, na przykład oponami całorocznymi.

Zobacz również

1 Komentarz

Zostaw komentarz