Wybór najlepszych opon letnich

Wybór najlepszych opon letnich

Ze względu na negatywny wpływ wyższych temperatur na opony zimowe, wraz z nadejściem wiosny konieczna jest ich wymiana. Nie warto z tym zwlekać, gdyż nawet temperatura rzędu kilku stopni Celsjusza przyczynia się do szybszego zużycia opon. Wymiana jest zatem konieczna, jednak jak dokonać wyboru opon letnich?

Informacje od producenta

Wybór opon letnich okazuje się zwykle o wiele łatwiejszy po zapoznaniu się ze wskazówkami producenta samochodu. Informuje on bowiem o pożądanym rozmiarze opon, jak również określa indeksy dotyczące np. nośności. Kierowca znajdzie niezbędne dane w instrukcji lub na naklejce, umieszczanej przeważnie na progu drzwi.

Wszelkie informacje podane przez producenta oparte są na rzetelnych obliczeniach. Dlatego warto postępować zgodnie ze wskazówkami, gdyż zwiększa to skuteczność i wydajność opon. Ponadto, montaż opon o parametrach niezgodnych z instrukcją skutkuje zwykle odmową wypłacenia odszkodowania w przypadku kolizji czy wypadku.

wybór opon letnich

Wybór opon letnich – jak ocenić ich jakość?

Poza dostosowaniem opon do modelu pojazdu niezbędna jest również trafna ocena ich jakości. Można tego dokonać na dwa sposoby, a mianowicie poprzez dokładną analizę informacji na naklejce lub sprawdzenie rankingu opon.

Naklejki na oponach

Producenci opon są prawnie zobligowani do umieszczania na oponach naklejek zawierających podstawowe informacje, dotyczące takich kwestii, jak:

 

  • przyczepność
  • wpływ opon na zużycie paliwa (opory toczenia)
  • hałas

 

Przyczepność i opory toczenia to parametry wyrażane na skali A-G, gdzie A oznacza najlepszy możliwy wynik. Hałas natomiast określany jest w decybelach.

Rankingi opon

Większość rankingów tworzona jest przez magazyny motoryzacyjne, serwisy internetowe lub niezależne stowarzyszenia miłośników motoryzacji. Przeważnie przed publikacją rankingu przeprowadzane są testy, stąd też ostateczna klasyfikacja opon stanowi wiarygodny wskaźnik jakości.

Rodzaj bieżnika

Obok kompatybilności opon z samochodem oraz po prostu ich wysokiej jakości, niezwykle ważny jest również typ bieżnika. W zależności od jego rodzaju wyróżnia się opony:

  • kierunkowe
  • symetryczne
  • asymetryczne

Opony kierunkowe

Bieżnik kierunkowy nazywany jest często „jodełką”, gdyż kształtem przypomina literę „V”. Występuje w oponach klasy ekonomicznej, średnio-budżetowej, jak i premium. Opony kierunkowe sprawdzają się podczas szybkiej jazdy, ze względu na krótką drogę hamowania oraz sprzyjanie nagłym przyspieszeniom. Wykorzystuje się je w samochodach miejskich, jak i sportowych.

Opony symetryczne

W oponie symetrycznej bieżnik jest identyczny po obu jej stronach. Dlatego też każdą z opon można montować po dowolnej stronie pojazdu. Bieżnik symetryczny pojawia się głównie na oponach letni, gorzej sprawdzając się w przypadku modeli zimowych. Wybór opon letnich z bieżnikiem symetrycznym zapewnia cichą jazdę i małe opory. Dlatego też poleca się je do samochodów osobowych o niewielkim ciężarze. Bieżnik symetryczny pojawia się w oponach klasy budżetowej i średniej, rzadziej premium.

Opony asymetryczne

W tym przypadku bieżnik na danej oponie jest zupełnie inny po zewnętrznej i po wewnętrznej stronie. Przez to konkretna opona musi być zamontowana po odpowiedniej stronie pojazdu. Każda z nich oznaczona jest jako „Inside” lub „Outside”, co oznacza konieczność montażu kolejno wewnątrz i na zewnątrz. Opony asymetryczne  świetnie sprawdzają się na zakrętach, zapewniając fantastyczną przyczepność. Zwykle są to opony klasy średniej lub premium.

Zobacz również

1 Komentarz

Zostaw komentarz