TPMS – system monitorujący ciśnienie w oponach

TPMS – system monitorujący ciśnienie w oponach

1 listopada 2014 roku w życie wszedł przepis, który mówi o konieczności stosowania Systemu Kontroli Ciśnienia w Oponach (TPMS) na terenie Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

tpms-sensors

TPMS to system, który informuje kierowcę o spadku ciśnienia w oponach. Dane pobierane są z czujnika, najczęściej umieszczonego przy wentylu (system bezpośredni), przekazywane za pomocą fal radiowych. W niektórych samochodach pomiar dokonywany jest również za pomocą czujnika ABS (pośredni), wtedy pomiar poziomu ciśnienia dokonywany jest na podstawie wibracji lub obrotów kół. W przypadku, gdy system stwierdzi nieprawidłowy wynik, przekazuje informację kierowcy na ekranie monitora pokładowego lub tablicy rozdzielczej samochodu.

Stosowanie systemu TPMS niesie za sobą wiele zalet. Po pierwsze – zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Każde, nawet drobne odstępstwo od wskazanej normy jest zauważone, a zbyt małe ciśnienie nawet w jednej oponie zmniejsza poziom bezpieczeństwa jazdy. Mówiąc o zaletach warto wskazać także względy ekonomiczne – niewłaściwe ciśnienie w oponach zwiększa zużycie paliwa, a także przyspiesza zużycie opon.

Wszystkie pojazdy, które od 1 listopada 2014 opuszczają fabryki samochodów muszą być wyposażone w takowy czujnik. Niektóre marki samochodów (Mercedes, BMW, Lexus) taki system stosują już od kilku lat. Musi on spełniać określone kryteria. Te dopuszczają stosowanie takich, które spełniają warunki Regulacji ECE-R 64, ale nie narzucają czy czujnik ma być oryginalny, czy z rynku wtórnego.

Przy wymianie opon należy poinformować wulkanizatora o zamontowanym czujniku. Nie trzeba wtedy wykonywać dodatkowych pomiarów ciśnienia, a tylko dokonać diagnozy czujników przed rozpoczęciem demontażu opon.

Należy uważać także przy zakupie nowych felg. Wtedy trzeba sprawdzić, czy zamontowany jest system pośredni, czy bezpośredni. W przypadku systemu pośredniego, zakup i dobór felg może odbyć się w tradycyjny sposób, gdyż nie wpływa to w żaden sposób na zamontowany czujnik. Inaczej jest w przypadku systemu bezpośredniego. Wtedy należy sprawdzić, czy kupowane felgi spełniają wszystkie wymagania dotyczące montażu czujnika TPMS.

Warto zaznaczyć, że ci co nie posiadają w swoich samochodach takowego systemu, nie oznacza to, że muszą taki nabyć. Obowiązek czujników TPMS dotyczy samochodów, które opuściły fabryki po 1 listopada 2014 roku.

Zobacz również

2 komentarze

Zostaw komentarz