Rozrząd – charakterystyka układu

Rozrząd – charakterystyka układu

Układ rozrządu to wspaniały, wydajny mechanizm rozwijany na rzecz współczesnej motoryzacji. Niektóre stosowane przez producentów metody są strzałem w dziesiątkę, podczas gdy inne zmuszają nas do frustracji, ciągłych wymian elementów i czasochłonnych wizyt w serwisach. Taki układ jest dla naszego samochodu bezcenny, bo pozwala na jego wydajną pracę. Dzięki zestawowi rozrządu może on odpowiednio usuwać produkty spalania i pobierać w odpowiedniej proporcji mieszanki powietrzno-paliwowe.

Dwa najpopularniejsze rozwiązania

Na polskich drogach w większości najczęściej spotykane są dwa rodzaje układów rozrządu. Są to: zestaw rozrządu, w którym stosuje się przenoszenie mocy z wału korbowego do układu za pomocą zbrojonego paska zębatego. Oraz zestaw rozrządu, w którym do tej samej rzeczy stosuje się łańcuch. Dlaczego istnieje to zróżnicowanie i które będzie korzystniejsze dla nas? Musimy wiedzieć, że główna różnica to wytrzymałość oraz sposób serwisowania. Wzmocniony pasek rozrządu jest stosunkowo prosty w wymianie. W serwisie zajmie on nam kilkanaście razy mniej czasu niż wymagający rozmontowania części silnika i jego wyjęcia łańcuch. Zestaw rozrządu z łańcuchem potrafi być bardzo trwały. Niektórzy użytkownicy zachodnich marek samochodów chwalą się brakiem jakiejkolwiek wymiany łańcucha nawet przy więcej niż jednej naprawie silnika. Niemniej to wszystko bardzo zależy od tego, jak używane jest dane auto, do jakiego celu i kto jest producentem silnika.

Producenci wzmocnionych pasków zębatych rozrządu nie spoczęli na laurach. Niektórzy chwalą się, że w droższych modelach pierwsza wymiana będzie potrzebna dopiero po dwustu tysiącach kilometrów. To oczywiście mało prawdopodobne i nieczęsto spotykane. Zwykle taka wizyta odbędzie się już po około stu tysiącach kilometrów. W przypadku modeli tanich (w których wykorzystano niskiej klasy materiały) wizyty będą nawet czterokrotnie częstsze. Oczywiście każdemu odradza się takich niekorzystnych wyborów. Strzeżmy się przed zakupami elementów, których jakości nie do końca jesteśmy pewni.

Rozrząd – warto pamiętać o wymianach

Bez względu na to, czy korzystamy z zębatego paska, czy łańcucha, musimy pamiętać, że nie są to rozwiązania na lata. Powinniśmy szczególnie stosować się do zaleceń producenta naszego auta. Regularne wizyty w serwisach ustrzegą nas przed niechcianym postojem na poboczu. Rozrząd jest niestety kruchym i jednocześnie kluczowym mechanizmem w aucie. Warto zgłębić dodatkową wiedzę techniczną na ten temat i zrozumieć lepiej, jak działa całość układu rozrządu.

Zobacz również

2 komentarze

Zostaw komentarz