Renowacja felg

Renowacja felg

Jednym z zadań felg jest ich efekt wizualny, który ma poprawić wygląd naszego samochodu. Jednak stare, brudne, czy zniszczone felgi działają w odwrotny sposób. Wtedy konieczna jest ich renowacja.

maxresdefault

Oczywiście dla niektórych rozwiązaniem może być zakup nowych felg i faktycznie będzie to rozwiązanie skuteczne, jednak ceny nowych, oryginalnych są bardzo wysokie. Warto więc poddać je skutecznej renowacji.

Do naprawy nadają się wszystkie oryginalne felgi, które mają uszkodzenia kosmetyczne, tj. otarcia, odpryski lakieru, drobne wgniecenia, czy wyszczerbienia krawędzi.

Są zakłady, który podejmują się nawet całkiem zniszczonych felg, z głębokimi pęknięciami, czy wyraźnie zdeformowanymi. Należy jednak pamiętać, że o ile dało będzie przywrócić się pierwotny wygląd, to wytrzymałości już nie.

Ceny za odświeżenie felgi wahać się będzie od 50 do 500 zł. To wszystko zależy od warsztatu, rozmiaru koła, czy też wybranego lakieru. Wybierając warsztat nie należy kierować się tylko ceną. Na pewno nie można wierzyć w oferty renowacji “od ręki”, gdyż profesjonalnie wykonana czynność zajmuje sporo czasu.

Przed przyjęciem felgi do renowacji fachowiec sprawdza, czy obręcz nie jest krzywa i czy nie ma innych poważnych braków wymagających naprawy. Następnym etapem jest czyszczenie – od obręczy odkleja się ciężarki wyważające oraz usuwa wentyl. Potem należy wygładzić krawędzie. Kolejny etap to piaskowanie, które pozwala usunąć stary lakier oraz korozję (efekt będzie jeszcze lepszy, kiedy obręcze wcześniej zostaną wyczyszczone chemicznie). Po piaskowanie felgę przed nałożeniem podkładu trzeba dokładnie wygładzić oraz oczyścić. Podkład nakłada się za pomocą pistoletu elektrostatycznego.

Podczas malowania proszkowego cząstki lakieru “przyklejają się” do powierzchni metalu. Żeby uzyskać oczekiwany efekt, pokryty proszkiem element musi zostać podgrzany w piecu. W temperaturze ok. 200 stopni Celsjusza proszek topi się i pokrywa powierzchnię obręczy. Po wyjęciu z pieca felgi pokryte utwardzonym podkładem są studzone, ponownie szlifowane i czyszczone. Potem po raz drugi należy pokryć je lakierem proszkowym, potem także wygrzać. Tym razem jest to warstwa zapewniająca odpowiedni kolor. Po wystudzeniu i wypolerowaniu felgi należy pokryć ją jeszcze bezbarwnym lakierem.

Zobacz również

4 komentarze

Zostaw komentarz