Polerowanie aluminiowych felg

Polerowanie aluminiowych felg

foto: purakles.co.uk

Wypolerowanie jednej felgi w specjalnym zakładzie to koszt ok. 350 – 400 zł. Przy czterech jest to już duża suma, więc warto wziąć pod uwagę alternatywę, czyli zabrać się do tego samemu. Nie jest to czynność wielce trudna, wystarczy zastosować się do kilku eksperckich rad i będziemy mogli cieszyć się z zaoszczędzenia pieniędzy.

Na wstępie należy zaznaczyć, że polerowanie felg na własną rękę na pewno jest zabiegiem czasochłonnym. Szacowany czas, który należy poświęcić jednej może sięgać nawet 10 godzin, wszystko oczywiście zależy od kształtu i stanu naszej felgi.

Przed przystąpieniem do lakierowania należy wpierw ocenić sam stan felgi. Zobaczyć, czy ta czynność w ogóle da nam jakiś efekt. Sam materiał może nie nadawać się po prostu do lakierowania. W końcu podjęliśmy decyzję- polerujemy. Kolejnym punktem będzie usunięcie powłoki lakierniczej. Można to zrobić na dwa sposoby: mechaniczny lub przy użyciu specjalnego zmywacza do lakierów. Jeżeli do starcia jest sam lakier bezbarwny można to zrobić ręcznie przy użyciu papieru o gradacji 240.

foto: purakles.co.uk

foto: purakles.co.uk

Następnym etapem będzie szlifowanie metalu. Przy felgach fabrycznie polerowanych zacząć należy od papieru ściernego o gradacji 400. Po usunięciu lakieru ze zwykłej felgi zazwyczaj materiał jest nierównomierny i wymaga użycia papieru ściernego o mniejszej gradacji (120-240) po to by wyrównać powierzchnię.

Po nałożeniu pasty polerskiej można przystąpić do polerowania. Tutaj zaleca robić się to maszynowo, ale miejsca trudno dostępne trzeba już wypolerować ręcznie.

Jak już wspomnieliśmy, samodzielne polerowanie felg to ciężka i mozolna praca. Jednak jeśli przyjdą efekty, okaże się, że było warto. Pamiętać należy także, że spolerowane felgi wymagają częstego woskowania, a od czasu do czasu należy także powtórzyć proces polerowania.

Tekst: Janusz Nowaczyk

Zobacz również

Zostaw komentarz