Polerowanie alufelgi – poradnik

Chyba każdy z kierowców, którzy posiadają felgi aluminiowe, chcą aby zawsze były one wypolerowane i wyglądały efektownie. Niestety, koszt tego typu usług w specjalistycznym warsztacie może przekroczyć nawet tysiąc złotych. Czy możemy zatem zrobić to samodzielnie?


Zaskoczymy was, ale tak. Najpierw powinniśmy przygotować wszelkie niezbędne narzędzia i środki. Będą nam zatem potrzebne: wiertarka z filcem polerskim, środek do zmywania lakieru, papier ścierny (o ziarnistości od 80 do 2500), pasta polerska do metalu i… dużo wolnego czasu.

Pierwszym krokiem będzie zdjęcie kół z samochodu. Jak już to zrobimy, powinniśmy zdjąć opony. Większość z nas nie ma w garażu maszyny (montażownicy) do opon, natomiast w każdym warsztacie wulkanizacyjnym można to zrobić za małą opłatą. Przy okazji możemy poprosić o dokładne umycie felgi w myjce ciśnieniowej, dzięki czemu będziemy mieć mniej roboty. Myjka wyczyści felgę ze wszelkich zanieczyszczeń, takich jak piasek, kurz czy błoto.

Kolejnym etapem jest całkowite wyczyszczenie felgi z pozostałych zabrudzeń. Utrapieniem dla wszystkich użytkowników felg aluminiowych są osady z klocków hamulcowych. Ten czarny, chropowaty nalot może być trudny do usunięcia, jeśli dotąd nie myliśmy felg regularnie. Jak można poradzić sobie z tym problemem? Są tacy, którzy moczą felgi w roztworach z detergentów, natomiast inni kupują specjalne środki do mycia zabrudzeń felg. UWAGA: nie używajmy szczotek o twardym włosiu (w tym i metalowym), ponieważ łatwo porysujemy w ten sposób felgę.

Następnym krokiem jest usunięcie z felgi lakieru. Jeśli oczekiwaliście problemów, to na tym etapie możecie ich doświadczyć. Jedyne w co powinniśmy się zaopatrzyć to płyn do usuwania lakieru – nakładamy go na felgę, usuwamy lakier i dokładnie suszymy. Lakier można także usunąć przy pomocy papieru ściernego. Rozpoczynamy pracę od tarcia papierem o niskiej ziarnistości (80-400), z kolei na koniec bierzemy taki o wysokiej ziarnistości (1000-1500). Co jest niezwykle istotne – nie zapominajmy o tym, aby często moczyć papier w czystej wodzie. Na feldze nie powinno być zabrudzeń i śladów lakieru.

W końcu nadszedł czas na właściwe polerowanie. Rozpoczynamy od papieru ściernego o ziarnistości 2000, następnie korzystamy z takiego o ziarnistości 2500. Felgę aluminiową wycieramy dokładnie z wody i nakładamy pastę polerską do metalu. Gdy już to zrobimy, możemy zacząć polerowanie felgi wiertarką (ustawmy niskie obroty, bowiem zbyt wysokie obroty lub zbyt mocne dociśnięcie filcu do felgi zostawi trudne do usunięcia ślady!). Ostatecznym krokiem jest dokładne umycie felgi w trosce o to, aby nie zostawić żadnych smug ani zacieków.

Na koniec musimy zaznaczyć, iż tak wypolerowana felga jest niezwykle wrażliwe i powinno się myć ją wodą parę razy / tydzień. Unikajmy również wizyt na myjniach automatycznych, bowiem tam stosowane są silne chemikalia, które mogą uszkodzić nasze felgi. Poza tym tak przygotowane felgi nie nadają się raczej na użytkowanie w czasie zimy.

Zobacz również

Zostaw komentarz