Podstawowa wiedza o oponach samochodowych

Podstawowa wiedza o oponach samochodowych

Przy problemach z jazdą kierowcy często szukają usterek i już przygotowują wydatki na związane z nimi naprawy. Okazuje się, że problemy nie zawsze są poważne, a winne mogą być np. zużyte opony. Dzisiaj właśnie poruszamy kwestię ogumienia samochodu i najważniejszych informacji z nimi związanych.

car-tires

Wymagana minimalna głębokość bieżnika

Prawo tutaj jest restrykcyjne i wymaga głębokość bieżnika to 1,6 mm. W innym przypadku opony nie będą nadawały się do jazdy. Jednak nie można się kierować tylko tą wartością. O ile w przypadku opon letnich taka głębokość będzie wymagana, to przy zimowych bezpieczna głębokość wysokość rzeźby bieżnika wynosić będzie 3-4 mm.

Czy opony muszą być takie same?

Prawo nie nakazuje używania jednakowych opon na przedniej i tylnej osi, jednak zgadzać musi się ich konstrukcja, w tym także rzeźby bieżnika. Przepisy nie zakazują stosowania innych opon na przedniej i tylnej osi, ale w praktyce różnice przyczepności na osiach zwiększają ryzyko poślizgu. Zdarza się, że kierowcy pytają, czy można montować jednocześnie zimowe i letnie opony. Tak, można, o ile na jednej osi znajdują się jednakowe opony. Jednak takie rozwiązanie także jest zdecydowanie nierozsądne.

Czy można stosować opony bieżnikowane?

Opony bieżnikowane, czyli inaczej regenerowane. Prawo nie zabrania używania takich opon, ale pytanie, czy jest sens? Oferta jest tak szeroka, a ceny nie na tyle wysokie, aby był sens montowania używek. Tego typu ogumienie stosuje się jeszcze w samochodach ciężarowych, gdzie opony są faktycznie drogie, ale przy osobówkach oszczędność nie będzie wielka.

Opony zgodne z homologacją samochodu

Zgodnie z prawem ogumienie samochodu powinno być zgodne z nośną dostosowaną do nacisku koła oraz o indeksie prędkości właściwym do samochodu.

Zobacz również

3 komentarze

Zostaw komentarz