Plusy i minusy używania opon niskoprofilowych

Plusy i minusy używania opon niskoprofilowych

Opony niskoprofilowe to coraz częstsza inwestycja, nawet dla osób które posiadają samochody lub felgi nieprzystosowane do jazdy na takim ogumieniu. Użytkownicy samochodów coraz częściej zwracają uwagę na wygląd swojego samochodu i stosują niższe opony oraz większe felgi, zapominając o wpływie ich na jakość i komfort jazdy, oraz trwałości zawieszenia samochodu które ulega eksploatacji w bardzo szybkim tempie.W artykule tym pragnę zobrazować ilość wad i zalet tego typu opon.

Opony niskoprofilowe to opony, które posiadają profil mniejszy lub równy 55-50 w zależności od szerokości. Mówiąc prościej posiadają stosunkowo niewielki profil w porównaniu do jej szerokości. Zatem wysokość boku od felgi do drogi jest dość mała. Opony niskoprofilowe stosowane są zwykle jako oryginalne wyposażenie w samochodach klasy średniej i wyższej, a na pewno już w samochodach sportowych w których liczą się osiągi.

Najważniejsze parametry opon to jej profil i szerokość, oraz ważna też jest wielkość felg na które będą nałożone. Te wszystkie trzy parametry są ze sobą ściśle połączone i w momencie zmiany przynajmniej jednego z nich, dwa pozostałe ulegają dostosowaniu do niego.Standardy ETRTO (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Opon i Felg) z 2009 roku definiują jako najniższą serię 20, dokładniej rozmiar 375/20 R21. Jednak podczas północno-amerykańskich targów Sema firmy Nexen i Kumho pokazały pierwsze na świecie opony serii 15. W przypadku Nexena jest to model N3000 o rozmiarze 365/15 ZR 24, natomiast Kumho zaprezentowało Ecsta SPT KU31 w rozmiarze 385/15 ZR 22.

Skupiając się na zaletach i wadach opon niskoprofilowych, zacznę może od zalet. Główna zaletą i pewnie najbardziej widoczną dla ludzkiego oka jest wygląd opony niskoprofilowej, która szczególnie dobrze prezentuje się na dużych alufelgach. Niski profil wiąże się również ze sztywnością opony, która jest znacznie większa niż w przypadku opon standardowych. Lecz daje się to odczuć głównie na gładkiej nawierzchni. Kolejną i pewnie ostatnią zaletą jest przyczepność opony niskoprofilowej, która jest zazwyczaj szersza od standardowej opony wysokoprofilowej, a co za tym idzie jej powierzchnia styku z podłożem jest większa, dzięki czemu przyczepność się zwiększa.

Pisząc o wadach zacznę od najważniejszej, a mam tu na myśli komfort jazdy, który jak już było wspomniane powyżej zmniejsza się w dość dużym stopniu. Chodzi tu o komfort zarówno mechaniczny, gdzie odczuwalność wstrząsów przez nas będzie jest znacznie większa, jak i komfort akustyczny gdzie da nam się we znaki wszechobecny hałas. Pozbyć się może tego tylko naprawdę dobry układ zawieszenia, chodź zważając na stan naszych polskich dróg, pewnie i taki by sobie z tym problemem nie poradził. Komfort jazdy na złych drogach jest znacznie bardziej odczuwalny, niżeli w przypadku zastosowania opon wysokoprofilowych.

Wracając do hałasu to w przypadku niższych a co za tym idzie i szerszych opon będzie on bardziej odczuwalny gdyż opony te przystosowane są dla samochodów o sztywnym zawieszeniu. Kolejnym minusem na rzecz opon niskoprofilowych, jest bardzo szybka eksploatacja elementów układu zawieszenia, oraz samych opon która da się na pewno we znaki wszystkim użytkownikom tych że opon.

W przypadku opon niskoprofilowych ważna jest również dbałość o odpowiednie ciśnienie w nich. Co oznacza odpowiednie? Ciśnienie opon musi być identyczne jak podaje producent. Zbyt niskie ciśnienie może podwyższyć nagrzewanie się opon i doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia ich. Natomiast zbyt wysokie może znacznie zmniejszyć komfort jazdy.

Zobacz również

Zostaw komentarz