Plusy i minusy opon typu Run on Flat

Plusy i minusy opon typu Run on Flat

Opony typu Run on Flat, to rodzaj ogumienia, które umożliwia jazdę nawet po utracie powietrza lub przebiciu opony. Wszystko to dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji opony, która jest wzmocniona na bokach oraz felgi samochodowej z gumą amortyzującą umieszczoną pośrodku. Dzięki temu pozwalają one na utrzymanie ciężaru samochodu nawet po spadku ciśnienia do zera! Co najważniejsze, można nawet nie zauważyć, że złapaliśmy gumę i nadal jechać nieświadomie. Jednak by uniknąć takiej sytuacji, konstruktorzy zatroszczyli się by na desce rozdzielczej samochodu, pojawiał się komunikat o niskim ciśnieniu opon.

Z założenia producentów plusem takiej opony jest to, że możemy na niej przejechać nawet 80 km z prędkością 80 km/h, dzięki czemu nie narazimy się na postój z przebitą oponą w szczerym polu. Będziemy mogli spokojnie dojechać do najbliższego warsztatu ,w którym opona ta zostanie ponownie napełniona powietrzem. Zaletą jest także brak nagłego wystrzału powietrza i natychmiastowa utrata kontroli nad pojazdem. Jednak w praktyce okazuję się całkiem inaczej…

Opona ta w momencie przebicia i dalszej jazdy ulega zniszczeniu. Dodatkowo by opona taka została naprawiona w warsztacie, musi być on wyposażone w specjalne urządzenie do ściągania opon RoF. Urządzenie to posiada dodatkową rolkę dociskowa, gdyż opony tego typu są bardzo twarde i trudne do ściągnięcia. Jeśli warsztat nie posiada takiej maszyny, wymiana opony na inną też graniczy z cudem, gdyż warsztaty nie posiadają na stanie takich opon. Opony te zamawia się na odpowiedni rozmiar felg, a kosz jednej takiej opony to 800 zł plus 150 zł za robociznę. Dodatkowym minusem jest czas oczekiwania w przypadku gdy nie mamy wyjścia i chcemy zamówić oponę RoF. Czas realizacji zamówienia to minimum 3 dni robocze! Również komfort jazdy na takich oponach jest znacznie gorszy niż w przypadku zwykłych odpowiedników. Nawet przy profilu 50/55 wydaje nam się że jedziemy na nisko-profilowych 35. Wszystko to przez dużą sztywność opony.

Niewątpliwie największym minusem opon tego typu jest koszt ich serwisowania, dlatego też większość producentów, którzy entuzjastycznie montowali takowe opony w swoich samochodach, odchodzą od tej tradycji, gdyż są one niechętnie widziane wśród przeciętnych użytkowników.

Opony te nie mogą być zamontowane w każdym samochodzie, gdyż musi być on specjalnie do tego przygotowany. Na wyposażeniu pojazdu gotowego do założenia opon RoF musi znajdować się czujnik ciśnienia opon, zmodyfikowane nastawy zawieszenia lub wzbogacone o element zmniejszające jego charakterystykę. Odradzamy również wymianę opon RoF na standardowe w samochodach fabrycznie do tego przystosowanych. Może się to wiązać z nieprzewidzianym zachowaniem samochodu na wysokich prędkościach oraz zakrętach.

Zobacz również

Zostaw komentarz