Pierścienie centrujące

Pierścienie centrujące

Rozmiar otworów centralnych jest dość częstym aspektem na który zwracamy stosunkowo mało uwagi. Jest to oczywiście wielki błąd zarówno ze strony kupujących jak i sprzedających, którzy mają obowiązek przedstawienia najlepszej oferty dla klienta.

Konsekwencje takiego działania mogą być zgubne w skutkach, gdyż w skrajnych przypadkach dobór niewłaściwej średnicy kół może doprowadzić do zmiany trajektorii jazdy. Powstaje bardzo duża różnica między kołnierzem piasty, a średnicę niż otworu centralnego. Jeżeli jednak koło będzie miało za małą średnice, uniemożliwi to zamontowanie koła na piaście.

Gdy już kupiliśmy nieszczęsne koło, którego wymiary różnią się od naszej piasty, jesteśmy uratować całą sytuację. Z pomocą może przyjść nam pierścień centrujący. Rozmiar pierścienia oznaczany jest jako dwie średnica (większa i mniejsza). Większa to średnica otworu centralnego naszej felgi, mniejsza to średnica kołnierza mocującego piasty. Pierścień ten pomaga nam bezpiecznie osadzić felgę na kołnierzu piasty.

Otwór centralny to bardzo istotna części każdej felgi samochodowej. Karygodny jest montaż bez idealnego spasowania za pomocą pierścienia centrującego – kołnierza na piaście z otworem felgi. Racja – możliwe jest zamontowanie felgi za pomocą jedynie śrub, jednak ich rola ogranicza się do kół.

Brak idealnego spasowania powoduje drgania i wibracje szczególnie nasilające się przy prędkości około 100-120 km/h. Dlatego pamiętajmy – zawsze sprawdzajmy rozmiar otworu centralnego przed zakupem nowych felg samochodowych.

Zobacz również

Zostaw komentarz