Opony całoroczne czy sezonowe?

Opony całoroczne czy sezonowe?

Co roku w okresie jesiennym wielu kierowców staje przed dylematem: opony zimowe czy całoroczne? Nie mogąc się zdecydować, bez zastanowienia, wielu z nich z przyzwyczajenia i bezpieczeństwa wybiera zimowe, czy to dobra decyzja?

car-820898_1920

Czym opony całoroczne różnią się od sezonowych?

Opony całoroczne to kompromis pomiędzy głębokimi wcięciami charakteryzujące opony zimowe i gęsto rozmieszczonymi rowkami, które są domeną opon letnich. Są zbudowane, by dobrze radzić sobie z błotem i deszczem.

Nie można narzekać na przyczepność przy suchej nawierzchni, niestety na lodzie czy śniegu ich osiągi nie mogą równać się z oponami zimowymi. Na szczęście w Polsce zimy są z roku na rok coraz łagodniejsze, dlatego mimo wszystko wiele osób może zdecydować się na opony całoroczne.

Co z wadami?

Na pewno trzeba wspomnieć o tym, że opony całoroczne zużywają się szybciej nie tylko przez to, że jeździmy nimi przez cały rok, ale także ze względu na zastosowaną w nich mieszankę, która musi zapewniać przyczepność w zimie.

Dodatkowo w grę wchodzi bezpieczeństwo nas samych, trzeba pamiętać, że na drodze często centymetry i sekundy decydują o naszym zdrowiu. Tutaj zawsze przegrają z oponami sezonowymi. Droga hamowania i czas przyśpieszenia będzie dłuższy.

Jak mówią producenci opon całorocznych, hałas wynikający z używania tego typu ogumienia będzie nieco wyższy, niż gdybyśmy używali opon sezonowych. Komfort jazdy może być przez to trochę niższy.

Kiedy zmienić opony?

Większość zapytanych kierowców błędnie odpowiada na pytanie „kiedy powinno zmieniać się opony na zimowe” odpowiadając konkretnym miesiącem lub pierwszym śniegiem. Prawidłowo powinniśmy wymieniać opony z letnich na zimowe, gdy temperatura powietrza spada w dzień poniżej 7 stopni Celsjusza.

Opony powinniśmy również wymienić, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 1,6 mm. Przy wymianie opon warto pamiętać o sprawdzeniu stanu ogumienia, felg oraz stanu wyważenia kół.

Dla kogo całoroczne?

Jest takie powiedzenie „jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego” i nie sprawdza się w tym przypadku. Z opon całorocznych śmiało mogą korzystać wszyscy, którzy posiadają samochody z niższymi osiągami, rzadko jeżdżą w dłuższe trasy, za to często poruszają się po odśnieżonych drogach miejskich.

Wszyscy z nich którzy chcą trochę zaoszczędzić pieniędzy i czasu przeznaczonego na wymianę opon sezonowych powinni poważnie zastanowić się nad zainwestowaniem w opony całoroczne. Jeśli pokonujemy rocznie długie dystanse, rozsądniejszym będzie wybór opon sezonowych.

Zobacz również

4 komentarze

Zostaw komentarz