Jaki olej silnikowy do auta z LPG?

Jaki olej silnikowy do auta z LPG?

Czy po zamontowaniu instalacji gazowej w samochodzie kierowca powinien zmienić olej silnikowy na specjalny, przeznaczony do silników napędzanych LPG? Co prawda zmiana oleju zazwyczaj nie jest konieczna, to jednak używanie olejów silnikowych, które sprawdzono pod kątem współpracy z LPG zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem.

Zacznijmy od tego, że na polskich drogach samochodów wyposażonych w instalację LPG jest całkiem sporo. Prócz samych instalacji gazowych, rozkwit przeżywa również rynek takich części i akcesoriów samochodowych jak świece i oleje do silników zasilanych LPG.

Warunki pracy silnika z LPG

Warunki pracy silnika napędzanego LPG nie różnią się tak bardzo od tradycyjnych jednostek benzynowych. Co więcej, gaz posiada większa liczbę oktanową i przy jego spalaniu do atmosfery emitowana jest mniejsza ilość szkodliwych substancji. Ponadto gaz nie powoduje nadmiernego spłukiwania oleju z gładzi cylindrów i jego rozcieńczania w misce olejowej, co ma z kolei miejsce w przypadku tradycyjnych jednostek napędowych.

Olej silnikowy do auta z LPG

Na rynku motoryzacyjnym pojawiły się oleje silnikowe dedykowane silnikom zasilanym LPG lub metanem. Ich głównym założeniem jest ochrona silnika samochodowego przed wysokimi temperaturami, które zachodzą podczas spalania gazu. Ich funkcje nie różnią się wiele od tradycyjnych olejów silnikowych, a głównym założeniem jest nadal ochrona silnika przed przedwczesnym zużyciem.

Oleje silnikowe przeznaczone do silników z LPG charakteryzują się jednak lepszymi właściwościami myjącymi, przez co wypierają z silnika nagar, szlam i pozostałe osady powstałe w bloku silnika. Oleje tego typu doskonale chronią silnik przed korozją i rdzą oraz nie dopuszczają do zanieczyszczenia pierścieni tłokowych.

Czy warto kupować oleje do LPG?

Podstawowe pytanie brzmi: czy w ogóle opłaca się kupować oleje silnikowe dedykowane samochodom z instalacjami gazowymi? Trudno dokładnie stwierdzić, ale według wielu specjalistów z branży zwykły olej, zalecany przez producenta samochodu, będzie jak najbardziej odpowiednim. Z drugiej strony nie da się zaprzeczyć, że oleje do LPG będą w stanie lepiej zneutralizować wszelkie niekorzystne zjawiska powstałe podczas spalania gazu.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy do samochodu z silnikiem zasilanym LPG warto użyć specjalnie przeznaczonych do tego rodzaju silników olejów. Warto mieć natomiast na uwadze, czy do tej pory eksploatacja na tradycyjnym oleju silnikowym przebiegała bez przeszkód. Jeżeli tak było, to prawdopodobnie lepiej będzie pozostać przy oleju, którego używaliśmy dotychczas.

Zobacz również

1 Komentarz

Zostaw komentarz