Konserwacja i pielęgnacja felg aluminiowych

Kilka artykułów wcześniej pokrótce opisaliśmy jak pielęgnować i konserwować felgi stalowe. Dziś zajmiemy się popularniejszą, ale droższą odmianą felg – felgami aluminiowymi.

Felgi aluminiowe w zdecydowanej większości są droższe od swoich stalowych odpowiedników. Jest to jeden z głównych powodów, dla których powinniśmy je objąć nieco większą troską. Pamiętajmy, aby do pielęgnacji felg aluminiowych używać tylko i wyłącznie środków bezpośrednio do tego przeznaczonych. Na rynku istnieje wiele preparatów, które teoretycznie mogłyby służyć do czyszczenia felg jednak w rzeczywistości mogą one dużo bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dzieje się tak między innymi w przypadku środków żrących. Oczywiście felgi aluminiowe powinno się dodatkowo chronić w związku z nadejściem zimy. Sól na drogach, piasek oraz błoto pośniegowe na pewno nie pomagają w utrzymaniu alufelg w idealnym stanie. Specjalne preparaty przygotowane do niskich temperatur, które pokryją specjalną warstwą ochronną (woskową) nasze felgi powinny w zupełności wystarczyć.

 

Preparaty służące do pielęgnacji felg znajdują się sklepach motoryzacyjnych, jednak większość z nich można również znaleźć na stacjach benzynowych. Cena w zależności od producenta wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie powinniśmy myć felg gdy są nagrzane (np. po długiej podróży), gdyż może to doprowadzić do ich odkształcenia oraz uszkodzenia elementów układu hamulcowego. Pamiętajmy, aby po nałożeniu preparatu dokładnie zmyć felgę wodą, gdyż takie koncentraty są przesiąknięte silnymi chemikaliami. Uważajmy na automatyczne myjnie samochodowe, gdyż takiej myjni nie umyjemy dokładnie żadnego rodzaju felg, a dodatkowo możemy je przyprawić o delikatne rysy na wierzchniej warstwie lakieru. Zarówno w przypadku karoserii, jak i samych felg najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne umycie we własnym zakresie.

Zobacz również

Zostaw komentarz