Kiedy wymienić opony na nowe?

Kiedy wymienić opony na nowe?

Każdy użytkownik samochodu raz na jakiś czas musi wymienić opony na nowe. Kiedy należy to zrobić i jakie czynniki decydują o przydatności opony do użycia?

Polscy kierowcy jeżdżą na swoich oponach tak długo, jak to możliwe. Ich zużycie ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę, sprawdzając stan swojego ogumienia?

Bieżnik opony

Według polskiego prawa, minimalna głębokość bieżnika, jaka dopuszczalna jest do ruchu, wynosi 1,6 mm dla samochodów osobowych. Dla porównania nowe fabrycznie opony mają bieżnik na około 8 mm. Jego głębokość przekłada się na wiele czynników, m.in. na długość drogi hamowania, czy zdolność do odprowadzania wody. Biorąc takie czynniki pod uwagę, warto już zawczasu pomyśleć o wymianie ogumienia. Producenci zalecają, by zrobić to już, gdy głębokość bieżnika wyniesie 2-3 mm w oponach letnich i 4 mm w zimowych.

Wiek opony

Czas użytkowania opony nie powinien być dłuższy niż  10 lat od daty produkcji, nawet w sytuacji, jeżeli głębokość bieżnika jest jeszcze z pozoru na dobrym poziomie. Dzieje się tak ze względu na wiek gumy, która po takim okresie użytkowania staje się coraz twardsza, czego skutkiem jest mniejsza przyczepność do nawierzchni. Wg producentów po 5-6 latach od daty wyprodukowania, powinniśmy wymienić opony na nowe bez względu na to, czy bieżnik jest dobrym poziomie.

Najlepsze opony samochodowe

Ilość przejechanych kilometrów

Droga, którą przebyły nasze stare opony, także ma duże znaczenie. Przy normalnym typie jazdy, ogumienie powinno bez przeszkód przejechać nawet 50 tys. km. Jeśli jednak nasz styl jazdy jest bardziej dynamiczny lub teren dla opon trudny, nasze ogumienie starzeje się szybciej i w krótszym czasie będziemy zmuszeni do jego wymiany.

Zniekształcenia

Nieregularności i zniekształcenia to kolejny czynnik dyskredytujący nasze stare ogumienie. Przed zmianą opon zimowych na letnie i odwrotnie za każdym razem powinniśmy sprawdzić stan ogumienia, jakie zakładamy na kolejny sezon. Jeśli wtedy zauważymy nienaturalne pęknięcia, rozwarstwienia czy wybrzuszenia, będzie to znak, aby wymienić opony na nowe. Gumy z tego typu uszkodzeniami znacznie tracą na swojej użyteczności, co zmniejsza przyczepność, a przede wszystkim bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo najważniejsze

Zużyta opona, która nie nadaje się już do jazdy, może niejednokrotnie zaskoczyć nas na drodze i doprowadzić do nieprzyjemnych zdarzeń. Nikt z nas nie chce narażać siebie i innych użytkowników dróg na takie przygody. Warto więc dbać i kontrolować stan ogumienia w swoim samochodzie, a gdy zajdzie taka potrzeba wymienić je na nowe. W takim wypadku należy odwiedzić sklep z oponami i wybrać odpowiednie ogumienie dla swojego samochodu, a komfort i bezpieczeństwo jazdy będą odczuwalne już na pierwszym kilometrze.

Zobacz również

Zostaw komentarz