Jakie obręcze dobrać do naszego auta?

Jakie obręcze dobrać do naszego auta?

Pewnie wielu z Was zastanawia się, jakie felgi wybrać do swojego samochodu. W sytuacji, gdy rynek jest naprawdę obfity, i znajduje się na nim cała gama felg aluminiowych i stalowych jest to zadanie wcale nie łatwe. Dziś doradzimy kto powinien jakie felgi wybierać.

Do głównych zalet felgi aluminiowych zaliczamy przede wszystkim plastyczność, przez którą felga nie pęknie nawet w przypadku mocnego uderzenia (może co najwyżej się odkształcić). Co za tym idzie, powietrze z opony nie uchodzi tak gwałtownie, co w konsekwencji oznacza to, że wykluczone jest ryzyko nagłej zmiany toru jazdy.

Często wypowiadaną frazą jest ta, mówiąca że felgi aluminiowe są lżejsze od stalowych. Nie do końca jest to prawda, bowiem te lekkie i najmocniejsze felgi powstają w procesie odkuwanych. Ich koszt jednak jest kilka razy większy niż w przypadku zwykłych, odlewanych felg aluminiowych. Użytkownicy, którzy cenią sobie komfort jazdy powinni wybierać obręcze o mniejszych rozmiarach, bowiem występuje tutaj zależność im mniejsza felga, tym większy komfort. Z drugiej jednak strony, im wyższy profil opony, tym bardziej komfortowa jazda, ale również mniej pewne prowadzenie auta w zakrętach.

Co jest dosyć logiczne, felga o większym rozmiarze w zestawie z niskoprofilową oponą jest bardziej narażona na uszkodzenia, bo ogumienie najzwyczajniej w świecie mniej chroni felgę. Powstaje więc pytanie, na które musi sobie odpowiedzieć każdy, kto planuje zakup nowej felgi – czy bardziej zależy mi na designie czy komforcie? Częstym problemem, który jest omawiany wśród użytkowników to jak sprawuje się felga w zimie, a konkretniej – jak reaguje na środki którym posypane są ulice. Mogą się one czasem przyczynić do niszczenia powierzchni obręczy, dlatego też warto zauważyć, czy felgi którymi jesteśmy zainteresowani mają powłoki przeciw korozji, i czy nadają się one do montażu łańcuchów śnieżnych. Często przytaczany argument, że felgi aluminiowe są bardziej narażone na usterki zimą jest po trochu prawdziwe, natomiast zdecydowanie poprawiają chłodzenie hamulców – w przeciwieństwie do stalowych.

Przy zakupie felg należy zwrócić uwagę, czy w zestawie znajdują się elementy montażowe. Jeśli mówimy o felgach stalowych, bardzo możliwe, że będziemy musieli dokupić śruby lub nakrętki, aby je zamontować. Poza tym, w przypadku felg stalowych dochodzi kolejny wydatek, a mianowicie kołpaki. O jakości felg zazwyczaj decyduje cena, ale warto pamiętać, by wybierać wyłącznie modele znanych producentów, które gwarantują nie tylko dobry odlew, ale i odpowiednio przygotowaną powierzchnię koła.

Najdroższe, i zarazem – najlepsze felgi potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednakże wiele dobrych produktów możemy dostać po o wiele niższej cenie. Pamiętajmy jednak aby unikać podróbek i towarów typu no-name, bowiem może to być bardzo nieudany zakup. Zwróćmy przede wszystkim uwagę, czy produkt którym jesteśmy zainteresowani posiada certyfikat TUV i PIMOT-u, bowiem to jest obiektywnym wyznacznikiem jakości i bezpieczeństwa.

Zobacz również

Zostaw komentarz