Jakie felgi na zimę – aluminiowe czy stalowe?

Wielu użytkowników aut sądzi, że jedyne słuszne felgi na zimę to felgi stalowe. Zwolennicy tej tezy uważają, że felgi aluminiowe utleniają się ze względu na sól znajdującą się na drogach, poza tym wskazują na fakt, że felgi stalowe są łatwiejsze do naprawienia.

Zwolennicy felg aluminiowych natomiast, zaciekle bronią swoich racji mówiąc, że nowe felgi posiadają powłoki lakiernicze zabezpieczające przed solą, a dodatkowo obręcze wykonane z lekkich stopów są o wiele wytrzymalsze niż stalowe. Kolejnym plusem jest fakt, że samochód posiadający felgi aluminiowe prezentuje się o niebo lepiej.

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie zadane w tytule. Trzeba będzie przeanalizować szereg czynników, a pierwszym z nich będzie odporność na korozję. Wspomniany argument o tym, że felgi aluminiowe łatwo ulegają korozji nie do końca jest prawdziwy, bowiem wystarczy wybrać taki model felg, który zapewni nam proste i dogodne czyszczenie. Dzięki powłokom lakierniczym możemy być pewni, że felgi starczą nam na długie lata jeśli będziemy je regularnie czyścić. Poza tym, felgi stalowe mają tendencję do ulegania korozji jeszcze bardziej, niż aluminiowe odpowiedniki.

Inna sprawa ma się z felgami chromowanymi i polerowanymi, które posiadają bardzo delikatne powłoki. Z tego też względu warto korzystać z nich tylko latem, bo po jednym sezonie użytkowania możemy być pewni, że będziemy musieli oddać je do renowacji.

Kolejnym aspektem jest łatwość eksploatacji felg podczas sezonu zimowego. Do niewątpliwych plusów felg stalowych jest łatwość ich prostowania. Z drugiej strony, zgięta i ponownie prostowana blacha traci swoje właściwości, co może doprowadzić do tego, że następnym razem ulegnie deformacji jeszcze łatwiej.

Problemu tego typu nie ma w przypadku felg aluminiowych, które są dużo bardziej sztywne i odporniejsze na odkształcenie. Do dyspozycji klienta jest wiele specjalistycznych warsztatów, które w razie potrzeby zreperują felgi (prostowanie, odnowa powłoki lakierniczej, etc.).

Podsumowując, wszystko tak naprawdę zależy od budżetu, który chcemy przeznaczyć na auto. Jeśli nie chcemy na nim oszczędzać, warto wybrać na zimę alufelgi o nieskomplikowanej budowie, aby łatwo je czyścić. Jeśli będzie się je regularnie konserwowało, zapewni nam to atrakcyjny wygląd auta i długą, bezproblemową eksploatację. Felgi aluminiowe cechuje wyższa wytrzymałość i niższa waga w stosunku do stalowych odpowiedników.

Natomiast jeśli Twoje decyzje w kwestii felg są podyktowane ekonomią i chcesz zrezygnować z atrakcyjnego wyglądu samochodu, wybierz felgi stalowe. Pamiętaj jednak o tym, aby kupić wyłącznie produkty znanych i dobrych producentów, takich jak AEZ, Dotz czy O-Z.

Zobacz również

Zostaw komentarz