Jak wydłużyć życie opon samochodowych?

O opony samochodowe powinniśmy dbać podobnie jak o wszelkie pozostałe części samochodu. Na żywotność opon ma wpływ wiele czynników – odpowiednie wyważenie kół, właściwa felga oraz prawidłowe ciśnienie.

Najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na szybsze zużycie opon ma ciśnienie. Informacja o prawidłowym ciśnieniu jakie jest przeznaczone dla danej opony powinna znajdować się na drzwiach samochodu, klapie wlewu paliwa, w instrukcji obsługi, a w niektórych przypadkach na samej oponie. Na odpowiedni dobór ciśnienia samochodowego w dużej mierze ma wpływ ciężar auta. Wiele osób twierdzi, że wiele zależy od szerokości felgi, jednak specjaliści od wulkanizacji zgodnie potwierdzają, iż nie ma to najmniejszego wpływu. W większości aut osobowych stosuje się ciśnienie wynoszące od 2,1 do 2,2 bara.

Ciśnienie mniejsze od zalecanego potrafi obniżyć żywotność opony nawet do kilkudziesięciu procent. Zastosowanie zbyt niskiego ciśnienia sprawia, że szybszemu zużyciu ulegną boczne strony opony. Za wysokie ciśnienie sprawi, że środek opony zostanie „wybity” i będzie znacznie szybciej się ścierał. Niezwykle ważną czynnością w całym okresie eksploatacyjnym jest wyważanie kół. Zabieg ten powinniśmy przeprowadzać co około 10 tys. kilometrów. Zaniedbanie tego procesu może doprowadzić do wprowadzenia opon w wibracje, a to z kolei jest niezwykle szkodliwe dla poszczególnych elementów samochodu. Ważna jest również prawidłowa zbieżność kół. Niewłaściwy kąt ustawienia opon do drogi sprawi, że wewnętrzna bądź zewnętrzna ich strona będzie się znacznie szybciej zużywać.

Zobacz również

Zostaw komentarz