Jak dobierać felgi?

Jak dobierać felgi?

Wielu użytkowników aut chce na własną rękę kupić felgi aluminiowe do swojego auta, jednak gubi się w gąszczu oznaczeń i parametrów. Aby temu zapobiec, dzisiaj pokażemy jak dobierać felgi aluminiowe.

Po pierwsze, należy pamiętać, że parametry takie jak ET i szerokość nie są wartościami stałymi. Mogą one przybierać różne wartości, w zależności od modelu i producenta obręczy. Czasami potrafi zaistnieć sytuacja, w której felgi o różnych ET czy szerokościach są specyfikowane i przeznaczone do jednego modelu samochodu. Niekoniecznie musi to oznaczać błąd, ponieważ wspomniane parametry są zmienne. W przypadku wielu samochodów istnieje spory zakres zastosowań różnych ET i szerokości felgi.

Dzięki temu, producenci felg mają wiele opcji uzyskania różnych efektów wizualnych. Przykładowo, gdy zastosujemy felgi z mniejszym ET bądź zwiększymy szerokość, uzyskamy optyczny efekt poszerzenia samochodu. Przede wszystkim powinniśmy jednak patrzeć na to, czy producent felgi, którą planujemy zakupić, uwzględnił nasz model auta wśród tych, do których dedykowana jest dana felga.

Kolejną radą jest to, że nie powinniśmy dobierać felg „po rozmiarach”. Odpowiednie rozmiary felgi mogą okazać się bowiem niewystarczające. W przypadku aut ciężkich, dysponujących dużą mocą, specyfikacja techniczna jest niezwykle istotna. Dlaczego? Otóż, należy sobie wyobrazić przeogromne obciążenia, które powstają w trakcie jazdy sportowym, lub dostawczym autem – nie każda obręcz jest w stanie wytrzymać tego typu warunki. Kolejna sprawa to fakt, że w przypadku aut sportowych występują powiększone zaciski hamulcowe.

Poza tym, na rynku znajdują się takie felgi (montowane oryginalnie w samochodach stricte sportowych), których rant bądź kształt wewnętrzny pozwala na zastosowanie mniejszej felgi. Dzięki temu, istnieje możliwość zmieszczenia we wnętrzu felgi dużego zacisku hamulcowego i powiększonej tarczy. Co za tym idzie, w przypadku kiedy chcielibyśmy dobrać do wspomnianego auta uniwersalną obręcz, zaistniałaby konieczność dobrania większego rozmiaru felgi, niż ten oryginalny.

To jednak nie wszystkie pułapki, które czyhają na kupującego felgi aluminiowe. Powstaje dylemat, jakie opony dobrać do felg. Tu należy pamiętać, że nie możemy sugerować się rozmiarem opon zamontowanych na felgach stalowych, jeśli mieliśmy zainstalowane takie w samochodzie do tej pory. W przypadku felg aluminiowych istnieje bowiem większa dowolność przy doborze rozmiarów ogumienia. W wielu przypadkach podawane są dwa lub trzy pasujące rozmiary (zdarza się, że mogą być to nawet pięć lub sześć różnych rozmiarów).

Zobacz również

Zostaw komentarz