Inteligentne czujniki ciśnienia opon

Inteligentne czujniki ciśnienia opon

Statystyki organizacji Dekra wykazały, że 40% kierowców samochodów, nie kontroluje ciśnienia w kołach. Zaniedbanie to wynika z braku mocnego i natychmiastowego obniżenia komfortu jazdy. W rzeczywistości niedopompowane opony nie tylko przynoszą straty wynikające z nadmiernego zużycia paliwa i samych opon, ale też stwarza zagrożenie na jezdni przez nieprawidłowe zachowanie samochodu podczas jazdy. Z tego powodu producenci samochodów, co raz częściej stosują w kołach swoich aut, czujniki ciśnienia.

Można je podzielić na czujniki do pomiaru bezpośredniego i pośredniego. Czujniki bezpośrednie jak sama nazwa wskazuje, montowane są bezpośrednio we wnętrzu opony i udostępniają informację na temat wartości ciśnienia. Mierzy on rzeczywisty stan ciśnienia w nich. Czujniki są mocowane na różne sposoby np: na zaworze powietrza lub bezpośrednio na feldze. Wszystkie czujniki sterowane są radiowo i wysyłają sygnał mniej więcej co minute. Czujniki te jednak nie są pozbawione wad. Są bardzo podatne na uszkodzenia, w szczególności w momencie wymiany opon lub felg na inne. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami rzędu 150-200zł.

Czujniki pośrednia zaś wykrywają tylko nagły spadek ciśnienia w oponach. Odpowiedzialne, za to są inne czujniki oraz metody pomiaru pośredniego. Są proste w budowie i stosunkowo tanie w produkcji i montażu dlatego popularność ich wśród producentów jest tak wielka. Stosowane są zazwyczaj w tańszych modelach samochodów. Pomiar w takim systemie odbywa się poprzez optyczne mierzenie prędkości konkretnego koła dzięki wykorzystaniu czujników systemu ABS oraz ESP, zmiany obciążenia podczas manewrów przyspieszania, hamowania i skręcania oraz przez wibracje poszczególnych kół. Wadą takiego systemu jest brak reakcji w momencie gdy utracimy powietrze we wszystkich kołach lub wymianie ich na inne, gdyż nie posiada on, wtedy poziomu odniesienia lub odnosi się do wcześniej założonych opon.

 

Nie zważając na wady tych czujników ich zaleta jest niepodważalna gdyż dbają one nie tylko o nasz portfel, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Zalety takich systemów dostrzegły już władze Unii Europejskiej, rekomendując od listopada 2012 roku montowanie czujników ciśnienia we wszystkich nowych samochodach sprzedawanych w UE.

Nissan natomiast zaprezentował swój najnowszy system. Dzięki niemu nie będziemy mieć już problemu z odpowiednim napompowaniu opon w swoim samochodzie, gdyż czujniki umieszczone w kołach, analizować będą na bieżąco ich ciśnienie i poinformują nas krótkim sygnałem klaksonu o ich właściwym napełnieniu. Natomiast, jeśli w oponach znajdzie się za dużo powietrza klakson zatrąbi trzy razy. Jeśli podczas jazdy zacznie brakować powietrza, zostaniemy poinformowani o tym, przez zaświecenie się kontrolki na desce rozdzielczej.

 

Zobacz również

Zostaw komentarz