Geometria kół – o co tu chodzi?

Geometria kół – o co tu chodzi?

Odpowiednia geometria kół gwarantuje bezpieczeństwo, pewne prowadzenie i równomierne zużycie opon. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zbieżności i innych składowych ustawiania kół, to koniecznie musisz tutaj zajrzeć.

Pewnie większość osób czytających ten artykuł słyszała o pojęciu „geometria kół”, jednak niewielu ma świadomość, co to tak naprawdę ono oznacza. Na samym początku warto uświadomić sobie, jak ustawione są koła w samochodzie. Kluczowymi parametrami ustawienia kół w aucie są: zbieżność kół, kąt ich pochylenia, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy, a także kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

Na początek przybliżymy pokrótce pojęcie zbieżności kół. Jest to wartość określająca położenie kół przednich lub tylnych względem siebie. Jeżeli koła zostaną skierowane do wewnątrz, wówczas mówimy, że wartości zbieżności są dodatnie. Jeśli natomiast koła skierowane są na zewnątrz, wówczas o ujemnych wartościach.

geogeo

Kolejną bardzo istotną częścią geometrii jest kąt pochylenia (lub nachylenia) kół. Możemy go zauważyć patrząc na pojazd z przodu lub z tyłu i jest to kąt pomiędzy pionem a płaszczyzną koła. W momencie gdy koło pochylone jest na zewnątrz, mówimy o dodatnim kącie pochylenia. Natomiast gdy koło pochylone jest do wewnątrz, mamy do czynienia z kątem ujemnym. Zazwyczaj kąt pochylenia w kołach tylnych jest równy 0 stopni, a w kołach prowadzonych na wahaczach maja niewielkie położenie ujemne.

Podczas geometrii kół musimy również przyjrzeć się kątowi pochylenia sworznia zwrotnicy. Jest to kąt zawarty pomiędzy sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła który zauważymy patrząc na koło od przodu. W nowszych samochodach montowane są sworznie kuliste zastępujące sworznie zwrotnicy. W takim przypadku tworzona jest linia przebiegająca przez oś obrotu tych sworzni podczas skrętu.

Odległość punktów pochylenia koła i sworznia zwrotnicy nazywa się promieniem zataczania. Jeżeli punkt przecięcia tych osi znajduje się poniżej płaszczyzny jezdni, to promień zataczania określa się jako dodatni, a jeżeli powyżej – jako ujemny.

Ostatni bardzo ważny czynnik podczas geometrii kół to kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy. Patrząc na auto z boku, jest to kąt znajdujący się pomiędzy osią sworznia zwrotnicy, a prostą pionową koła. Gdy punkt przecięcia osi sworznia zwrotnicy z podłożem wyprzedza punkt w którym opona dotyka podłoże, to kąt ten będzie miał wartość dodatnią.

Ustawienia geometrii kół wykonuje się dokręcając lub odkręcając śruby mocujące wahacz, a także za pomocą zmiany długości drążków kierowniczych. Koszt takiego zabiegu w zależności od klasy auta wynosi od 50 do 500 złotych.

Zobacz również

Zostaw komentarz