Felgi stalowe

Felgi stalowe

Felgi to element podwozia, stanowiący metalową obręcz na którą nakładamy oponę (lub oponę i dętkę). Jednym z rodzajem felg są felgi stalowe, powszechnie wykorzystywane w samochodach.

Felgi stalowe w większości przypadków nie są zbyt atrakcyjne biorąc pod uwagę ich wygląd, dlatego producenci aut stosują tzw. „kołpaki”, które maskują felgę stalową i nadają jej atrakcyjny wygląd.

Dlaczego więc tak często korzystamy z felg stalowych? Otóż, przyczyna jest prozaiczna – są one po prostu tańsze i łatwiejsze w eksploatacji. Poza tym, zalety felg stalowych objawiają się zwłaszcza w zimie.

Po pierwsze, felgi stalowe charakteryzują się większą odpornością na uszkodzenia, i środki chemiczne, którymi posypywane są zimą ulice. Poza tym koszt naprawy felgi stalowej jest o wiele niższy, niż felgi aluminiowej. Te ostatnie mają też tendencję, również poprzez utlenianie, do uleganiu zjawisku korozji.

Felgi stalowe, podobnie jak aluminiowe, odznaczają się określonymi parametrami technicznymi. Istnieje jednak pewna zasadnicza różnica pomiędzy doborem do auta felg aluminiowych, a stalowych.

O jakiej różnicy myślimy? Mianowicie, felgi aluminiowe możemy dobrać mając pewien zakres dowolności, mając na uwadze np. średnicę, wzór lub kolorystyka wykończenia. Felgi stalowe natomiast, muszą spełniać ściśle określone parametry techniczne.

Do wspomnianych kryteriów należy rozmiar obręczy (szerokość i średnica), liczba i rozstaw śrub (otworów montażowych), ET (inaczej odsadzenie lub offset), otwór centralny (inaczej otwór środkowy lub naba), a także kołnierz ochronny (Hump). Przykładowo, felga stalowa może mieć następujące oznaczenia 6.0Jx15H2, 5×112, ET38, CH57.1.

Zostaw komentarz