Felgi na wiosne – o czym należy pamiętać?

Felgi na wiosne – o czym należy pamiętać?

W okresie od stycznia do lutego 2013 roku doszło na naszych krajowych drogach do 4 015 incydentów drogowych, w których aż 378 osób zeszło z tego świata, a 4 897 zostało poważnie rannych. To więcej niż w poprzednim rok, a to dopiero początek obecnego.

Dlaczego właśnie o tej porze roku tak często dochodzi do wypadków? Eksperci są zgodni: przełom zimowo wiosenny to okres który rozpoczyna długie wycieczki samochodowe, często z większym obciążeniem i przy większych prędkościach. Nie bez przyczyny jest także wyższa temperatura, czarny asfalt przed nami, oraz oczywiście stan naszych opon, które należy wymieniać równie często, a czasem częściej niż opony zimowe. Warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi faktami które przydadzą nam się w nadchodzącym okresie.

.

  • Po pierwsze czy stan techniczny opon jest dobry

Należy niezwłocznie sprawdzić czy opony nie są uszkodzone, popękane, czy nie mają widocznych ubytków. Jeżeli tak nadają się one do wulkanizacji lub wymiany.

  • Czy opony posiadają właściwe ciśnienie

Przed każdą dłuższą podróżą czy to na wczasy czy w delegacje, należy zmierzyć ciśnienie w oponach czy jest na odpowiednim poziomie. Pomiar taki powinno się wykonywać przy chłodnych oponach, gdyż rozgrzane powietrze w nich może przekłamać nasze wyniki. Zalecany poziom ciśnienia w oponach naszego auta powinien znajdować się w instrukcji obsługi samochodu, na słupku drzwi lub w schowku. Prawidłowe ciśnienie w oponach zapewnia ich większą trwałości i mniejszego zużycie paliwa. Nieprawidłowe ciśnienie może doprowadzić do szybszego zużycia opony, a nawet do wypadku.

  • Sprawdźmy czy bieżnik nie jest zużyty

Opony dobrze się trzymają drogi jedynie w momencie, gdy bieżnik nie jest zużyty ponad miarę. Specjaliści od opon zalecają ich zmianę na nowe przy klockach bieżnika zużytych do 3 mm. Jeżeli nie mamy pewności co do stanu bieżnika naszych opon, można w łatwy sposób przeprowadzić szybki test. Wkładamy monetę dwugroszową w rowek bieżnika. Jeżeli widoczna jest cała korona orła to jest to dla nas znak, że trzeba wymienić oponę.

  • Czy wszystkie opony są takie same

Fachowcy motoryzacyjni zalecają by wszystkie cztery opony w samochodzie były identyczne. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, należy zadbać, aby na jednej osi samochodu znajdowały się – zgodnie z przepisami prawa – opony o takiej samej strukturze bieżnika.

  • Zbadajmy czy felgi samochodu są w dobrym stanie

Wiemy że stan naszych dróg nie należy do najlepszych, dlatego felgi często ulegają uszkodzeniom mechanicznym, które uniemożliwiają lub utrudniają prawidłowe wyważenie. Szczególnie podatne na uszkodzenia są felgi aluminiowe, gdyż aluminium jest miększe od stali. Pamiętajmy by przejechać się do serwisu oponiarskiego przynajmniej dwa razy do roku powinien i dać je sprawdzić fachowcowi.

  • Kto wymieniał opony

Niestety samodzielna wymiana ogumienia może przynieść nam więcej szkód niż pożytku. Dlaczego? A dlatego gdyż bardzo łatwo można uszkodzić oponę, a bez profesjonalnego sprzętu wyważenie koła jest praktycznie niemożliwe.

  • Czy samochód nie jest przeładowany

Przeładowanie samochodu może grozić uszkodzeniem opon i zawieszenia samochodu. Wartość graniczna ładunku odpowiednia dla danego wozu znajduje się w jego instrukcji obsługi. Pamiętajmy o przestrzeganiu tych wartości!

  • Czy opony były przechowywane w optymalnych warunkach

Odpowiednio zakonserwowane opony powinny być przechowywane w przewiewnych i zaciemnionych pomieszczeniach. Temperatura w nich nie powinna spadać poniżej -5 stopni ani przekraczać +35 stopni Celsjusza. Gdy nie mamy możliwości zapewnienia odpowiedniego miejsca, należy oddać opony na przechowanie do specjalistycznego serwisu oponiarskiego.

 

Zobacz również

Zostaw komentarz