Felgi na wiosnę, felgi na zimę?

Felgi na wiosnę, felgi na zimę?

Wielu kierowców ma dylemat, czy warto kupować felgi na zimę, jak i lato – jednym słowem dwa komplety felg wraz z oponami. Opinie są podzielone, jednak w większości przypadków dominuje opinia, że tego typu układ pozytywnie wpływa na nasz portfel, czas, bezpieczeństwo i estetykę.

Zalety posiadania dwóch kompletów felg objawiają się zwłaszcza w przypadku nagłych ataków zimy, które w Polsce zdarzają się praktycznie co roku. Wtedy o termin zmiany opon jest ciężko, najczęściej trzeba czekać kilka dni – tymczasem, jeśli posiadamy przygotowany drugi komplet kół, ich wymiana jest banalnie prosta i zajmuje kilka minut. Łatwo się więc umówić z przedstawicielem firmy oponiarskiej na taką właśnie wymianę.

Zwyczaj posiadania dwóch kompletów felg na Zachodzie jest praktycznie powszechny. Jest tak przede wszystkim ze względów praktycznych, na który wpływ ma większa ilość aut i możliwość nagłej zmiany aury. Suma sumarum, wpływa to też pozytywnie na nasz portfel – mechanik inkasuje mniejszą sumę, ponieważ musi zmienić całe koła, a dodatkowo łatwo jest je przechowywać.

Posiadanie dwóch kompletów kół wpływa również pozytywnie na nasze bezpieczeństwo. Ciągłe przekładanie opon z felgi na felgę rozciąga stopkę opony i niszczy ją, czego efektem jest rozszczelnienie i problemy z ciśnieniem w oponach. W dłuższej perspektywie może doprowadzić to do zniszczeń, zużycia się bieżnika itp. i opona po pewnym czasie jest niezdatna do eksploatacji.

Jeszcze inną kwestią jest fakt, że dysponowanie drugim kompletem felg pozwala na zmianę wyglądu auta. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne są felgi przeznaczone do eksploatacji zimą. Takie produkty zachowują odpowiednie właściwości nawet przy zimowych, często ekstremalnych, warunkach.

Eksperci w większości przypadków zalecają pozostawienie felg aluminiowych zamontowanych od nowości w aucie – w lato można bardziej poeksperymentować i założyć np. felgi o większej średnicy, dzięki czemu nasze auto stanie się bardziej atrakcyjne.

Zobacz również

Zostaw komentarz