Felgi aluminiowe – dobry wybór?

Felgi aluminiowe – dobry wybór?

Felgi aluminiowe to wydatek rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Wielu kierowców więc nie decyduje się na ich zakup i montaż, jednak okazuje się, że mają one istotne zalety.

winter-complete-wheel-set

1. Felgi aluminiowe są lekkie

Alusy są lżejsze od felg stalowych nawet o 30%, co znacznie wpływa na komfort jazdy. Również występuje wtedy o wiele mniejsze obciążenie dla amortyzatorów, sworzni, czy wahaczy, co więc wpłynie na ich dłuższą żywotność. Spadnie również spalanie, jednak tutaj nie należy spodziewać się dużej oszczędności, jedynie do 3% w skali roku.

2. Lepsze chłodzenie

Niewątpliwą zaletą felg aluminiowych jest lepsze chłodzenie hamulców. Alusy mają większe otwory wentylujące, więc rozgrzane tarcze lepiej oddają ciepło – to dzięki samej budowy felgi, ale też materiałowi z jakiego jest zbudowana. Felgi aluminiowe poprawiają krążenie powietrza wokół tarcz i bębnów hamulcowych, co wpływa na wyższą sprawność układu hamulcowego.

3. Wygląd

Dla niektórych najważniejszy argument przemawiający za alusami -lepszy efekt wizualny. Głównie dzięki płaskiej tarczy felgi, a do każdego samochodu można indywidualnie dobrać rozmiar i wzór felgi, tak, by całość prezentowała się jak najlepiej.

 

Skoro tak naprawdę są same zalety, to dlaczego nie wszyscy kierowcy się na nie decydują? Główny powód to koszty. Za komplet 4 alufelg trzeba wydać nawet kilka tysięcy złotych.

Także ewentualne uszkodzenia na felgach będą kosztowne do usunięcia. Profesjonalna renowacja, łącznie z czyszczeniem i lakierowaniem tu wydatek nawet 300 zł za sztukę.

 

 

Zobacz również

3 komentarze

  • Marian 15 marca, 2015 04.02 pm

    Tutaj w tekście podane trzy punkty ale ja bym spokojnie znalazł jeszcze więcej świadczących o tym, że aluminiowe felgi są o wiele wiele lepsze.

  • Kebs 08 kwietnia, 2015 12.50 pm

    Jasne że dobry wybór. Nie rozumiem ludzi którzy są zwolennikami stalówek.

  • Padre 15 maja, 2015 05.15 pm

    moim zdaniem aluminiowe felgi to wybór najlepszy, mam je już od dłuższego czasu i naprawdę mi służą, a do tego spoko wyglądają. najważniejsze cechy wypisane, ale spokojnie jeszcze kilka innych by się znalazło

Zostaw komentarz