Dystanse kół – dobór i montaż

Dystanse kół – dobór i montaż

Z pewnością większa część męskich kierowców chciałaby, żeby ich samochody wyglądały jak sportowe bolidy. Efekt ten możemy w bardzo prosty sposób uzyskać, stosując w nich dystanse na kołach. Dzięki tej części rozstaw kół, a co za tym idzie sylwetka samochodu – zyska bardzo agresywny i zwarty wygląd. Okazała felga w połączeniu z dystansem, pozwoli nam uzyskać niespotykany dotąd wygląd samochodu, który do tej pory przypominał rodzinnego VAN-a.

Dystans to nie tylko część dla tunerów samochodowych, gdyż ich zastosowanie jest zazwyczaj konieczne w momencie gdy chcemy zamontować w swoim samochodzie większe tarcze i zaciski hamulcowe oraz koło wysokim ET felg. W obydwu sytuacjach dystans zapobiega kontaktowi z układem hamulcowym oraz elementami zawieszenia pojazdu. Dystanse zbudowane są ze stopów aluminium i magnezem, utwardzanych dodatkowo powłoką tlenku stopu wytwarzanego podczas procesu anodyzacji. Użycie tych stopów zmniejsza masę dystansu nawet do 70%, w porównaniu do stalowego odpowiednika.

 

 

Dobór wielkości dystansów ograniczony jest jedynie szerokością błotnika, gdyż za duży dystans doprowadzi do zbytniego wysunięcia się opony poza niego. Opona w takim położeniu będzie przyczyniać się do brudzenia boków samochodu, wszystkim tym co znajduje się na jezdni. Zbytnio wysunięta opona będzie również kolidować z błotnikiem w momencie jazdy po nierównej nawierzchni, niszcząc błotniki oraz samą oponę. Przy wyborze dystansu musimy również uwzględnić wielkość piasty oraz rozstaw otworów, by zgadzały się z tymi na dystansach. Dystans po zamontowaniu musi tworzyć jedną całość wraz z piastą.

Podczas montażu dobranego dystansu, należy pamiętać o tym by śruby, którymi przymocujemy dystans do piasty, nie wystawały poza jego płaszczyznę. Przy wkręcaniu długich śrub uważajmy, by nie uszkodzić czujników znajdujących się w piaście (ABS). Śruby dobierane do montażu dystansów muszą posiadać długość taka, by były dłuższe od seryjnych o połowę grubości dystansów. Ilość obrotów śrub musi być jednakowa dla wszystkich które będą wkręcane. Ilość ta jest zazwyczaj podawana przez producentów i różni się w zależności rodzaju dystansu jaki stosujemy.

W ofercie sprzedażowej istnienie bardzo duża liczba rodzai dystansów:

  • przelotowe bez kołnierza centrującego
  • przelotowe z kołnierzem centrującym
  • dystanse przykręcane do piasty
  • dystanse zmieniające rozstaw śrub

 

Zobacz również

Zostaw komentarz