Dlaczego koło zapasowe jest tak istotne?

Dlaczego koło zapasowe jest tak istotne?

O tym jak istotne jest koło zapasowe, dostrzegamy jedynie w momencie uszkodzenia felgi lub opony naszego samochodu, gdy jesteśmy oddaleni od cywilizacji o jakieś kilkanaście dobrych kilometrów. Sytuacja w której brakuje nam w bagażniku owego koła, byłaby pewnie drastyczna, tym bardziej kiedy złapiemy gumę w środku nocy lub podczas mroźnej, śnieżnej albo deszczowej pogody.

Często kierowcy samochodowi błędnie traktują koło zapasowe jako zbędny balast lub dodatkowy kosz, który nigdy im się nie przyda. Jednak z kołem zapasowym jest tak samo jak z ubezpieczeniem, nie wiadomo kiedy nam się przyda, lecz na pewno warto je mieć.

Koła zapasowe można podzielić na dwie kategorie: te pełno wartościowe – czyli koła z oponą identyczną jak ta, którą mamy obecnie zamontowaną w samochodzie, o tych samych wymiarach i kształcie bieżnika oraz koła dojazdowe – które jest mniejszych rozmiarów zarówno jeżeli chodzi o szerokość, jak i wysokość. Jedak pełnowymiarowe koło zapasowe nie jest na standardowym wyposażeniu wszystkich samochodów.

„Dojazdówka” umieszczona jest na stalowej feldze z otworami pasującymi do tych na piaście samochodu, a na bocznej stronie umieszczona jest naklejka informująca kierowcę o dopuszczalnej prędkości oraz wadze, jaką możemy osiągnąć na takim kole (zazwyczaj prędkość to ok 80 km/h). Koło takie na pewno pozwoli nam zaoszczędzić miejsce w bagażniku, lecz niestety jazda na nim ogranicza się do kilkunastu lub kilkudziesięciu kilometrów, gdyż po określonej odległości musimy wymienić oponę na identyczną, jaka została przebita lub pęknięta.

Jednak dla tych, którzy potrzebują większej przestrzeni bagażowej, lżejszego samochodu sportowego lub po prostu oszczędzają na “zapasówkach”, wynaleziono zestaw naprawczy. W zestawie takim znajdziemy puszkę ze specjalną pianka uszczelniającą niewielkie otwory w oponie. Należy pamiętać o tym by w momencie, gdy posiadamy już taki zestaw, zaznajomić się wcześniej z jego instrukcją obsługi, nie czekając na moment, w który opona naszego samochodu ulegnie przebiciu.

Koła zapasowe powinny być serwisowane wraz z całym samochodem. Serwisant powinien sprawdzić ich stan oraz ilość powietrza. Jeżeli mamy w planach jakąś delegację, daleki wypad na wczasy lub wakacje, powinniśmy zainteresować się i samodzielnie sprawdzić ich stan. Trzeba pamiętać, że w momencie uszkodzenie koła i założenia “dojazdówki” lub użycia zestawu naprawczego, należy przestrzegać instrukcji producenta na temat prędkości na drodze oraz zachowania się. Nie można dopuścić do przekroczenia wyznaczonej prędkości oraz powstrzymać się od wykonywania gwałtownych manewrów!

 

Zobacz również

Zostaw komentarz