Dbanie o felgi aluminiowe

Dbanie o felgi aluminiowe

Aluminiowe felgi już od wielu lat zastępują te stalowe. Oprócz właściwości technicznych i eksploatacyjnych poprawiają przede wszystkim wygląd każdego samochodu. Jednak by spełniały swoje zamierzone funkcje, wymagają specjalnego traktowania, a dbać o nie należy delikatnie i z uwagą. Niżej podamy kilka cennych uwag, jak należy postępować i na co zwracać uwagę, aby zachować należyty wygląd i kondycję felg.

Uważać już przed

Zacząć uważać powinno się już przed czyszczeniem felg. Tutaj należy sprawdzić, czy felgi nie są jeszcze rozgrzane. Dzieje się tak, dlatego, że elementy cierne układu hamulcowego wytwarzają bardzo wysoką temperaturę, która odbierana jest właśnie przez felgi. Jeśli potraktujemy rozgrzane elementy którymś z preparatów, szybko one wyparują, pozostawiając widoczne plamy lub odbarwią lakier. Także nie można polewać zimną wodą rozgrzanych tarcz hamulcowych, gdyż w ten sposób mogą się one odkształcić.

zimówki2

Zaleca się, aby felgi najlepiej myć wodą. Są jednak takie zabrudzenia, które wymagają użycia specjalnych preparatów. Na rynku można znaleźć wiele detergentów przeznaczonych do ich czyszczenia. Przy niższych zabrudzeniach powinno użyć się tych słabszych, które nie są wytwarzane na bazie kwasów. Ważny jest oczywiście wybór odpowiedniego środka, nie tego najtańszego, który może narobić więcej szkód niż pożytku. Po użyciu detergentów należy bardzo dokładnie je spłukać, ze szczególną uwagą na elementy trudno dostępne, jak otwór centralny, mocowania śrub, wszelkie zagięcia i załamania. Nigdy nie można używać środków na bazie benzyny i alkoholu. Mogą one odbarwić lakier i spowodować plamy, a także zainicjować zmiany korozyjne.

Myjka ciśnieniowa?

Przy felgach aluminiowych odradza się stosowanie myjek ciśnieniowych, chociaż z pewnością przyspieszają one mycie samochodu. Zaszkodzić jednak mogą felgom, powodując odpryski i złuszczanie warstwy lakieru. Myjka też nie dociera do zakamarków, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy spłukiwaniu. Zaleca się zakup specjalnej szczotki do mycia felg, która z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem niż myjka, jednak musimy wybrać taką, która nie porysuje lakieru (często kierowcy używają szczotki przeznaczonej do felg stalowych, co jest oczywiście niedopuszczalne).

Woskowanie

Wielu kierowców po umyciu felg dodatkowo je woskuje. Jest to jak najbardziej zalecany zabieg. Warstwa wosku zabezpiecza felgi przed działaniem warunków atmosferycznych i przyleganiem brudu. Czynność można wykonywać okresowo, średnio raz do miesiąca. Można użyć zwykłego wosku do karoserii, który jest o wiele tańszy od tych przeznaczonych stricte do felg.

Dobrze zadbane felgi będą cieszyć nasze oko przez długi czas. Jednak powinno przestrzegać się rad i zaleceń ekspertów w tym temacie. Szczególnie ważne jest to teraz, kiedy zbliża się zimowy okres. Środki chemiczne używane do posypywania dróg mają bardzo silne działanie i niekorzystnie wpływają na felgi aluminiowe.

Autor: Janusz Nowaczyk

Zobacz również

4 komentarze

Zostaw komentarz