Felgi aluminiowe – dobry wybór?

Felgi aluminiowe to wydatek rzędu kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych. Wielu kierowców więc nie decyduje się na ich zakup i montaż, jednak okazuje się, że mają one istotne zalety.

winter-complete-wheel-set

1. Felgi aluminiowe są lekkie

Alusy są lżejsze od felg stalowych nawet o 30%, co znacznie wpływa na komfort jazdy. Również występuje wtedy o wiele mniejsze obciążenie dla amortyzatorów, sworzni, czy wahaczy, co więc wpłynie na ich dłuższą żywotność. Spadnie również spalanie, jednak tutaj nie należy spodziewać się dużej oszczędności, jedynie do 3% w skali roku.

2. Lepsze chłodzenie

Niewątpliwą zaletą felg aluminiowych jest lepsze chłodzenie hamulców. Alusy mają większe otwory wentylujące, więc rozgrzane tarcze lepiej oddają ciepło – to dzięki samej budowy felgi, ale też materiałowi z jakiego jest zbudowana. Felgi aluminiowe poprawiają krążenie powietrza wokół tarcz i bębnów hamulcowych, co wpływa na wyższą sprawność układu hamulcowego.

3. Wygląd

Dla niektórych najważniejszy argument przemawiający za alusami -lepszy efekt wizualny. Głównie dzięki płaskiej tarczy felgi, a do każdego samochodu można indywidualnie dobrać rozmiar i wzór felgi, tak, by całość prezentowała się jak najlepiej.

 

Skoro tak naprawdę są same zalety, to dlaczego nie wszyscy kierowcy się na nie decydują? Główny powód to koszty. Za komplet 4 alufelg trzeba wydać nawet kilka tysięcy złotych.

Także ewentualne uszkodzenia na felgach będą kosztowne do usunięcia. Profesjonalna renowacja, łącznie z czyszczeniem i lakierowaniem tu wydatek nawet 300 zł za sztukę.

 

 

Tagi: , ,

3 komentarze

  1. Marian

    Tutaj w tekście podane trzy punkty ale ja bym spokojnie znalazł jeszcze więcej świadczących o tym, że aluminiowe felgi są o wiele wiele lepsze.

  2. Kebs

    Jasne że dobry wybór. Nie rozumiem ludzi którzy są zwolennikami stalówek.

  3. Padre

    moim zdaniem aluminiowe felgi to wybór najlepszy, mam je już od dłuższego czasu i naprawdę mi służą, a do tego spoko wyglądają. najważniejsze cechy wypisane, ale spokojnie jeszcze kilka innych by się znalazło